Bigos je jednoduché jídlo, ale dosti časově náročné. Během svátků se objevuje na mnoha stolech. Stává se však, že po vánočních svátcích zůstává mnoho zbytků. Se zbytkem tohoto jídla můžete vymyslet spoustu věcí, abyste zbytečně jídlo nevyhazovali.
Čas čerstvosti
To, jak dlouho vydrží bigos v lednici, se velmi liší podle toho, z jakých složek je připraven. Podle mnoha uživatelů internetu může typický guláš se zelím a masem zůstat čerstvý týden. Situace je jiná, pokud do něj přidáte cibuli nebo houby. Tyto složky pomohou rychlejšímu kažení. Pokud se přidají k jídlu, celé jídlo vydrží v chladničce pouze 3–4 dny.
Existují i jiné způsoby, jak skladovat bigos, aby vydržel čerstvý déle. Mnoho lidí se po Vánocích rozhodne nechat malou porci v chladničce. Nebo zamrazí zbytek. Takto uložené jídlo můžete uchovat od tří měsíců do půl roku. Chlazený bigos je nejlepší zabalit do vzduchotěsných sáčků. Pokud z nich dokážeme odstranit co nejvíce vzduchu, jídlo zabere málo místa v mrazáku.
Pasterizace
Posledním způsobem je pasterizace. Stačí vložit bigos do sklenic a pevně je uzavřít kovovým víčkem. Potom byste plné sklenice měli několik minut vařit v hrnci s vodou. Po vychladnutí se mohou skladovat na suchém a chladném místě až dva měsíce. Pasterizaci lze provést i jinými způsoby. Zavřené sklenice s bigosem můžeme zakonzervovat teplem v troubě nastavené na méně než 100 °C.
Po 20 minutách je vytáhněte a počkejte, až vychladnou. Posledním způsobem je dát horké bigos do sklenic a obrátit je vzhůru nohama. Potom je přikryjte utěrkou a počkejte, než všechny sklenice vystydnou. Nezapomínejte občas pasterizované potraviny zkontrolovat, zda se nekazí. Pokud včas odhalíte, že některé sklenice podléhají kažení, můžete je ještě rychle využít.
Zdroj: https://foodemperor.com/bigos/