„Husa je drahá a víno nepiji.“ Každoroční tradice je vzhledem k cenám hus pouze pro ty nejbohatší

Za čtrnáct dní to vypukne. Svatý Martin, tedy datum 11.11. Zatímco pro někoho je toto datum v kalendáři spjato pouze s přáním prvního sněhu, pro jiné se jedná o tradiční svátek spojený s jídlem a pitím. Tím (jediným) hlavním, co by se mělo nacházet na stole, je mladé svatomartinské víno a také ideálně pečená husa. Kdo víno nepije, může ho pochopitelně nahradit třeba pivem, které se dle mého k huse hodí stejně mnohem více. Ale někteří si z pochopitelných důvodů nedají ani tu husu.

Kolik že stojí?

Pokud jste byli poslední týdny v obchodech, tak nějak víte, že vepřové maso se dá sehnat v akci kolem stokoruny za kilogram. V případě kuřecího je to kolem 150 Kč. Když se rozhodneme koupit celé kuře, lze narazit za akční cenu kolem 70 Kč za kilogram. To vše jsou vcelku přijatelné ceny. Horší to ale je, pokud se rozhodnete koupit si v obchodě husu. Pozor, abyste nebyli překvapení.

Doporučený článek:  Malá podložka pod baleným masem má důležitou funkci. Jen díky ní si maso skutečně vychutnáme

Svatý Martin jen pro ty nejbohatší?

Jestliže se rozhodnete splnit si svou každoroční tradici a dát si pečenou husičku, pozor na to, kolik máte v peněžence. Když se už teď rozhodnete pro supermarketovou koupi, počítejte s akční cenou atakující 200 korun za kilogram. Kdo se rozhodne jít cestou větší kvality a zamíří na některé ze soukromých farem, měl by počítat s tím, že částky 300 – 350 korun za kilogram husy jsou pro letošní rok celkem běžnou věcí. A ano, bavíme se o husách, jejichž váha se pohybuje kolem 4 – 5 kilogramů. Sečteno, podtrženo, to už je pěkná pálka.

Doporučený článek:  Hosté chtěli jídelní lístek bez cen. „Když ho nedostali, odešli,“ svěřil se číšník

Na restauraci zapomeňte

Kdo by snad měl letošní rok vymyšleno, že si husu nekoupí a neupeče, ale půjde na ní do restaurace, tomu nemusíme připomínat, že tady to bude opravdu jen pro toho, kdo má naditou peněženku. Jakousi alternativou posledních let se tak na svátek svatého Martina stává ekonomičtější kachna. Tu v akci můžete koupit kolem 120 korun za kilogram, ceny v restauraci budou oproti huse pochopitelně také nižší.

Nebo se na ty kachny, husy a huso-kachny můžeme vykašlat úplně. Pečené vepřové, tedy populární výpečky v ceně 100 Kč za kilo, se zelíčkem a knedlíkem, také nejsou k zahození. Jak s ohledem na cenu, tak i chuť.

Zdroj: Autorský text, https://www.kupi.cz/sleva/kachna, https://www.svatomartinskahusa.cz/, https://www.kupi.cz/slevy/drubez, https://www.kupi.cz/slevy/veprove-maso/, https://www.kupi.cz/sleva/husa-mrazena
.

Doporučené články