Bylina, která vyniká svým vzhledem i účinky. Ostropestřec mariánský je na pohled překrásný bodlák, který pochází ze Středomoří a z oblastí Malé Asie a z jehož semen se získává účinná látka pro očistu a ochranu jater. Tento orgán má v těle naprosto zásadní roli, ovlivňuje metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin, k tomu produkuje žluč a hormony. Játra jsou důležitou zásobárnou železa, glykogenu a vitamínů a minerálů. A právě ostropestřec pomůže dát játra do pořádku, a dokonce zastavit stárnutí organismu. Jaké další účinky rostlina má a jak se užívá?
Filtr lidského těla
Játra patří mezi největší vnitřní orgány lidského těla a plní řadu nezbytných funkcí pro jeho chod. Především játra filtrují z krve nebezpečné a jedovaté látky, pomáhají s látkovou přeměnou, podporují trávení a produkují hormony. Se zdravím jater není dobré si zahrávat, ohrožuje je nejen nezdravá strava, nedostatek pohybu, ale také pravidelná konzumace alkoholu, návykových látek, léků nebo kouření. Selhání jater může mít fatální důsledky, a přestože mají nadprůměrnou regenerační schopnost, je nutné se o ně řádně starat.
Játra nejsou nezničitelná
Lidé mají pocit, že mohou sníst a vypít cokoli bez jakýchkoli důsledků. Ale právě v játrech se všechny nešvary nezdravého životního stylu projevují, protože skrze jejich buňky vše prochází. Bez jejich detoxikačních schopností by lidské tělo nemohlo fungovat, z toho důvodu je dobré jim věnovat patřičnou preventivní péči, se kterou pomůže ostropestřec mariánský. Konkrétně se používají jeho semena, ve kterých se nachází účinná látka silymarin působící na regeneraci a očistu jater i buněk od nežádoucích látek.
Za pár korun účinek k nezaplacení
Semena ostropestřce stojí pár korun, ale jejich účinky jsou k nezaplacení. Mohou se přidávat do každodenní stravy, mají neutrální chuť, proto se hodí do připravené ranní ovesné kaše nebo do bílého jogurtu s ovocem. Použití je možné i pro ozdobu, do salátů, do rýže i těstovin. Optimální denní dávka je jedna čajová lžička, přičemž semínka lze konzumovat dlouhodobě, aby došlo k ochraně jaterních buněk a podpoře fungování tohoto orgánu. Semínka se mohou žvýkat celá, případě namlít. Kromě stabilizace hepatocytů omezuje účinná látka silymarin rozvoj civilizačních chorob a zpomaluje procesy stárnutí buněk v mozku i v pokožce, semínka tak fungují jako elixír mládí.
Zdroj: https://www.webmd.com/hepatitis/milk-thistle-liver