Po celý dlouhý den svítí sluníčko na balkon? V tom případě je vhodné uvažovat o pěstování středomořských bylinek, kterým horké letní paprsky vůbec nevadí. Ale nejen na jihozápadně orientovaných balkonech se mohou pěstovat bylinky, i na stinnějších místech se daří různým druhům, které nepotřebují příliš slunečního záření. Čerstvé bylinky jsou ideální pro použití v kuchyni, ale mají také silný léčivý potenciál. Jaké druhy vybrat a jak se o bylinky starat?
Namísto pelargonií středomořská zahrádka
Pelargonie patří ke koloritu českých balkonů, ale pro letošní rok je zkuste vyměnit za aromatické středomořské bylinky. Vypadají krásně a ve zdobených nebo nastylizovaných truhlících budou ozdobou venkovního prostoru obdobně jako muškáty, ale k tomu přinesou užitek v podobě koření a léčivých účinků při přípravě čajů nebo odvarů. Jejich pěstování je přitom nadmíru snadné, středomořským druhům nevadí ani celodenní výheň. A jaké bylinky se hodí pro pěstování na balkoně nebo na terase?
Letničky na balkon či terasu
Letničky potěší oči při posezení i zvelebí venkovní prostor. Mezi oblíbené jednoleté druhy patří bazalka, která hraje prim v italské kuchyni. Dalšími aromatickými bylinkami jsou saturejka, koriandr a majoránka, která patří mezi tradiční koření též v tuzemské kuchyni. K tomu lze majoránku užít i jako čaj při trávicích obtížích, kolikách a nadýmání, též při neurózách. Další populární rostlinou je měsíček lékařský, jehož květy se užívají vnitřně při potížích se žlučníkem i zevně na léčbu omrzlin, spálenin, ekzému nebo akné.
Trvalky, které potěší více sezón
Kromě letniček se mohou pěstovat na balkoně též trvalky, které vydrží po několik sezón. Oblíbené jsou třezalka, estragon, yzop, šalvěj, rozmarýn nebo tymián. Bylinkám vyhovuje písčitá propustná zemina, základem je drenáž. Bylinky potřebují dostatek vláhy. Při úmorných vedrech je namístě zvážit domácí závlahový systém, který lze vyrobit z použitých plastových lahví.
Zdroj: https://oldwayspt.org/blog/mediterranean-herb-garden