Vpusťte domů vánek Středomoří. Oblíbené bylinky vypadají krásně a ozvláštní kuchyni

Po celý dlouhý den svítí sluníčko na balkon? V tom případě je vhodné uvažovat o pěstování středomořských bylinek, kterým horké letní paprsky vůbec nevadí. Ale nejen na jihozápadně orientovaných balkonech se mohou pěstovat bylinky, i na stinnějších místech se daří různým druhům, které nepotřebují příliš slunečního záření. Čerstvé bylinky jsou ideální pro použití v kuchyni, ale mají také silný léčivý potenciál. Jaké druhy vybrat a jak se o bylinky starat?

Namísto pelargonií středomořská zahrádka

Pelargonie patří ke koloritu českých balkonů, ale pro letošní rok je zkuste vyměnit za aromatické středomořské bylinky. Vypadají krásně a ve zdobených nebo nastylizovaných truhlících budou ozdobou venkovního prostoru obdobně jako muškáty, ale k tomu přinesou užitek v podobě koření a léčivých účinků při přípravě čajů nebo odvarů. Jejich pěstování je přitom nadmíru snadné, středomořským druhům nevadí ani celodenní výheň. A jaké bylinky se hodí pro pěstování na balkoně nebo na terase?

Doporučený článek:  Majoránka je víc než obyčejné koření. V bylinné medicíně je oceňována už po dlouhá staletí
Zdroj obrázku: Freepik

Letničky na balkon či terasu

Letničky potěší oči při posezení i zvelebí venkovní prostor. Mezi oblíbené jednoleté druhy patří bazalka, která hraje prim v italské kuchyni. Dalšími aromatickými bylinkami jsou saturejka, koriandr a majoránka, která patří mezi tradiční koření též v tuzemské kuchyni. K tomu lze majoránku užít i jako čaj při trávicích obtížích, kolikách a nadýmání, též při neurózách. Další populární rostlinou je měsíček lékařský, jehož květy se užívají vnitřně při potížích se žlučníkem i zevně na léčbu omrzlin, spálenin, ekzému nebo akné.

Doporučený článek:  Po těžkém jídle uleví bylinná tinktura, jejíž kouzelné složení přinese rychlou úlevu

Trvalky, které potěší více sezón

Kromě letniček se mohou pěstovat na balkoně též trvalky, které vydrží po několik sezón. Oblíbené jsou třezalka, estragon, yzop, šalvěj, rozmarýn nebo tymián. Bylinkám vyhovuje písčitá propustná zemina, základem je drenáž. Bylinky potřebují dostatek vláhy. Při úmorných vedrech je namístě zvážit domácí závlahový systém, který lze vyrobit z použitých plastových lahví.

Zdroj: https://oldwayspt.org/blog/mediterranean-herb-garden
.

Doporučené články