Závlaha je pro každou rostlinu životodárná. Platí to i pro pokojovky, jimž je také nutné pravidelně vodu dodávat. Vedle ní potřebují i hnojivo. Nemusíte hned kupovat průmyslově vyrobené, protože vám stejně dobře poslouží i bylinkový výluh. Z čeho ho vyrobit?
Heřmánek pravý
Možná vás překvapí, že jsou zahrádkáři, kteří svým rostlinám dopřávají zálivku z heřmánku. Je to celkem jednoduché. Jedná se o léčivou bylinu, která dokáže pozitivně ovlivnit vývoj a zdraví rostlin. Heřmánek pravý, kterému se lidově říká marunka nebo rumánek, je bohatý na minerální soli, vitamín C, flavonoidy, hořčiny, taniny, mastné kyseliny a další účinné látky.
Z heřmánku pravého můžete připravit hnojivo pro své pokojové rostliny. V lékárně si koupíte sušený heřmánek, nejlépe neporcovaný. Lze si ho také natrhat v přírodě a doma nasušit. Jednu polévkovou lžíci sušeného heřmánku zalijete asi 500 ml vody a přivedete k varu. Nálev potom přecedíte a necháte vychladnout na pokojovou teplotu. Pak s ním lze jednou za týden zalévat rostliny, pokojové i venkovní.
Šalvěj lékařská
Další bylinou, kterou je možné využít jako hnojivo pro rostliny, je šalvěj lékařská. Obsahuje vitamíny A, C a skupinu B; z minerálních látek je to hlavně vápník, draslík, hořčík, zinek a železo. Ty pomohou rostliny vyživit a posílit jejich růst. Protože má šalvěj antibakteriální účinky, vyčistí půdu od bakterií, což pomůže zabránit výskytu škůdců.
Do hrnku dáte jednu polévkovou lžíci šalvěje lékařské a zalijete vroucí vodou a necháte asi čtvrt hodiny louhovat. Jakmile nálev vychladne, zředíte ho vodou v poměru 1 : 1. Používá se jednou týdně.
Přeslička rolní
Významnou léčivkou je i přeslička rolní, která je bohatá na minerální soli, saponiny, vitamín B1 a fytosteroly, které podporují zdravý vývoj a růst rostlin. Protože budou silnější, budou také odolnější vůči případným škůdcům.
Jednu polévkovou lžíci sušené přesličky rolní zalijete 250 ml vroucí vody a necháte 15 minut, aby se do vody vyluhovaly účinné látky. Poté se nálev přecedí a v poměru 1 : 1 s vodou se jím zalévají pokojové rostliny. Stačí takto dělat jednou za týden.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/herbal-tea-for-plants.htm