Třídění odpadu šetří životní prostředí. Správné rozdělení usnadňuje recyklaci

Třídění odpadu se postupně stalo běžnou součástí života jednotlivých domácností. Jedná se o užitečnou činnost, protože spousta materiálů se dá ještě druhotně použít pro recyklaci. Stalo se proto normální, že ve svých bytech mají lidé připravených několik nádob na jednotlivé druhy odpadu. Ty pak vynášejí do venkovních kontejnerů. Jak se odpad správně třídí?

Na které základní suroviny se odpad třídí

Účelem třídění odpadu je minimalizovat množství odpadků, které nakonec skončí na skládkách. Tímto způsobem se šetří životní prostředí a zároveň se přispívá k tomu, aby některé materiály našly ještě další uplatnění. Lze je totiž recyklovat. Platí to hlavně pro:

  • papír – modrý kontejner,
  • plast – žlutý kontejner,
  • sklo (bílé i barevné) – zelený kontejner,
  • kovové odpady – šedý kontejner,
  • nápojové kartony – oranžový kontejner.
Doporučený článek:  V Polsku si na Vánoce vychutnají kapra, v Itálii se neobejdou bez tradičního Panettone
Zdroj obrázku: Freepik

Co patří mezi plasty

Do kontejneru na plasty je možné dávat fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čisticích a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů a mléčných výrobků, balicí fólie, obaly od CD disků, pěnový polystyren v malých kusech. Do kontejneru na nápojové kartony patří pouze obaly od mléka, džusů apod.

Nepatří sem mastné obaly se zbytky potravin, obaly od žíravin, barev a dalších nebezpečných látek, podlahové krytiny, novodurové trubky.

Co patří do kontejneru na papír

Kontejner na papír je připravený na shromažďování časopisů, novin, sešitů, krabic, papírových obalů, lepenky, knihy. Nevadí papír s kancelářskými sponkami. Bublinkové obálky sem lze dávat jen bez plastové fólie. Nesmí se sem vyhazovat použité dětské pleny nebo znečištěný papír.

Doporučený článek:  Víčko od oleje je chyba jen tak vyhodit. Šikovný trik předejde pohromě

Co patří do kontejneru na sklo

Zelený kontejner slouží pro vhazování lahví od vína či jiného alkoholu, lahve od nealko nápojů, kečupů, marmelád, zavařenin, tabulové sklo. Nemělo by sem ale přijít autosklo nebo zrcadlo, drátované sklo, zlacené nebo pokovované sklo.

Zdroj: https://www.republicservices.com/residents/recycling/basics
.

Doporučené články