Do mikrovlnné trouby je vhodné vkládat pouze doporučené druhy nádobí

Mikrovlnné trouby jsou v dnešní době běžnou součástí mnoha domácností, nabízející rychlý a pohodlný způsob vaření a ohřívání potravin. Ale ne všechno nádobí je bezpečné pro použití v mikrovlnné troubě a nesprávná volba může vést k potravinovým nehodám nebo dokonce požáru. Zde je průvodce, který vám pomůže pochopit, jaké nádobí je vhodné pro vaření v mikrovlnné troubě.

Sklo a keramika

Skleněné a keramické nádobí je obvykle vhodné pro mikrovlnné trouby, pokud není zdobeno kovovou glazurou nebo výzdobou. Nádobí ze speciálně zesíleného skla, jako je Pyrex, je navrženo tak, aby odolávalo vysokým teplotám, což je činí ideální volbou pro mikrovlnné vaření.

Plast

Pokud jde o plastové nádobí, je důležité se ujistit, že je označeno jako bezpečné pro použití v mikrovlnné troubě. Některé plasty mohou obsahovat chemikálie, které mohou migrovat do potravin, když jsou zahřívány. Proto je vždy lepší používat plastové nádobí, které je určeno pro mikrovlnné trouby a neobsahuje BPA.

Doporučený článek:  Jeden kus za 30, tři za 100. Prodejce vysvětlil důvod nelogické tvorby cen

Papírové výrobky

Papírové talíře, misky a obaly jsou vhodné pro krátkodobé ohřívání, ale měly by být bez kovových prvků a měly by být označeny jako bezpečné pro mikrovlnné trouby. Papírové ručníky mohou být také použity k zakrytí potravin při ohřívání, aby se zabránilo stříkání.

Porcelán

Porcelánové nádobí bez kovových ozdob je obvykle bezpečné pro mikrovlnné trouby, ale je důležité kontrolovat výrobcem poskytované pokyny. Některý porcelán může obsahovat materiály, které se v mikrovlnné troubě nesmějí používat.

Doporučený článek:  Zdraví ukryté v malé kuličce. Hrášek patří mezi nejcennější druhy zeleniny vůbec
Zdroj obrázku: Freepik

Nádobí s kovovou dekorací

Nádobí s jakoukoli kovovou dekorací, včetně zlatých nebo stříbrných okrajů, by nikdy nemělo být používáno v mikrovlnné troubě. Kov odráží mikrovlny, což může způsobit jiskření a potenciálně poškodit trouby nebo dokonce způsobit požár.

Styren a pěnové kontejnery

Styrenový polystyren nebo pěnové kontejnery, jako jsou ty používané pro rychlé občerstvení nebo polystyrenové kávové šálky, by neměly být používány v mikrovlnné troubě, protože se mohou rozpustit nebo uvolňovat škodlivé toxiny při vysokých teplotách.

Mikrovlnně bezpečné symboly

Hledejte symboly na nádobí, které indikují, že jsou bezpečné pro použití v mikrovlnné troubě. Tento symbol je obvykle vlnovka nebo nápis „mikrovlnně bezpečné“.

Bezpečnostní tipy

  • Vždy odstraňte obaly z potravin před jejich vložením do mikrovlnné trouby.
  • Nikdy nepoužívejte kovové nádoby nebo alobal v mikrovlnné troubě.
  • Pokud si nejste jisti, zda je nádobí vhodné pro mikrovlnnou troubu, proveďte jednoduchý test: umístěte nádobí do mikrovlnné trouby s pohárem vody na 30 sekund. Pokud je nádobí teplejší než voda, není vhodné pro mikrovlnnou troubu.
Doporučený článek:  Ať už mletá, nebo instantní, káva zdraví prospěje. Někdo by se jí přesto měl vyhnout

Výběr správného nádobí pro mikrovlnnou troubu je důležitý pro bezpečnost a efektivitu vaření. Udržováním se u nádobí, které je bezpečné pro mikrovlnné trouby, a sledováním bezpečnostních pokynů zajistíte, že vaše jídlo bude ohříváno rovnoměrně a bez rizika. Ujistěte se, že jste si vědomi materiálů, které používáte, a když pochybujete, vždy si přečtěte pokyny výrobce nebo vyzkoušejte nádobí bezpečnostním testem.

Zdroj: https://www.realsimple.com/food-recipes/tools-products/cookware-bakeware/food-containers-safe-for-microwave
.

Doporučené články