Chytré nakupování a skladování potravin předejde plýtvání a ušetří peníze

Na světě se vyhodí téměř třetina veškerého vyprodukovaného jídla a na průměrného Evropana připadá zhruba 100 kilo vyhozeného jídla za rok. Toto se velmi výrazně projevuje v nákladech na potraviny. Přitom je tak jednoduché množství vyhozeného jídla snížit.

Nakupujte chytře

  • Udělejte si seznam: Než půjdete nakupovat, udělejte si seznam toho, co potřebujete. To vám pomůže vyhnout se nákupu věcí, které nepotřebujete, a také vám to usnadní plánování jídla na týden.
  • Kupujte pouze to, co potřebujete: Vyhněte se nakupování ve velkém, pokud si nejste 100% jistí, že spotřebujete celé balení. Nakupujte raději jen to, co na daný týden potřebujete.
  • Nakupujte produkty opatrně: Při nákupu produktů zkontrolujte, zda nevykazují známky zkažení. Nekupujte víc, než můžete reálně spotřebovat.
  • Sáhněte po mražených a konzervovaných potravinách: Pokud nestíháte spotřebovat čerstvé potraviny dříve, než se zkazí, zvažte nákup mražených nebo konzervovaných alternativ. Tyto potraviny vydrží mnohem déle a obvykle chutnají stejně a mají stejnou výživovou hodnotu.
Doporučený článek:  Ani zima nebrání venkovnímu pikniku nebo grilování. Zpestří čas s rodinou nebo přáteli
Zdroj obrázku: Freepik

Dávejte pozor na správné skladování

  • Použijte metodu první dovnitř, první ven: To znamená, že dopředu umístíte potraviny s nejkratší minimální trvanlivostí a dozadu umístíte ty, které vydrží nejdéle. Toto uspořádání upravujte vždy, když nakoupíte nové potraviny.
  • Skladujte co nejvíc potravin v lednici: Většina ovoce a zeleniny by měla být skladována v lednici, aby zůstala co nejdéle čerstvá. Některé druhy ovoce a zeleniny, jako jsou banány, avokádo či rajčata, by však měly být uchovávány při pokojové teplotě.
  • Mějte v lednici pořádek: Když budete mít v lednici pořádek, pomůže vám to vidět, co máte, a zabránit tomu, abyste na jídlo zapomněli, koupili nové a na to původní přišli až po jeho zkažení. Používejte průhledné nádoby nebo úložné sáčky, aby byly položky oddělené a snadno k nalezení.
  • Používejte správné skladovací nádoby: Investujte do kvalitních skladovacích nádob, které udrží vaše potraviny déle čerstvé. Používejte například vzduchotěsné nádoby na suché potraviny a plastové nebo skleněné nádoby s těsně přiléhajícím víkem na zbytky.
Doporučený článek:  Doma vypěstované brambory vytvoří zásoby na celou zimu. Duben je ideální pro jejich sázení

Vařte se zbytky

  • Zmrazte zbytky: Pokud se vám nepodaří uvařené jídlo sníst včas, zmrazte ho. Zamrazení ho udrží čerstvé dlouhou dobu a vy navíc získáte v případě potřeby po ruce hotové jídlo.
  • Udělejte si plán: Při plánování jídla na týden přemýšlejte o tom, jak můžete zbytky jídla využít v nových pokrmech. Například zbytky kuřete lze použít do rizota a zbytky zeleniny lze přidat do polévky.
  • Buďte kreativní: Nebojte se být kreativní se svými zbytky. Vyzkoušejte nové recepty a experimentujte s různými kombinacemi chutí.
Zdroj: https://www.insider.com/how-to-store-food-so-it-lasts-longer-2018-9
.

Doporučené články