Doma vypěstované brambory vytvoří zásoby na celou zimu. Duben je ideální pro jejich sázení

Brambory patří mezi neoblíbenější zeleninu v naší zemi. Doprovází mnoho pokrmů jako příloha. Jsou vhodné pro přípravu například hranolků, bramboráků nebo bramborové kaše. Jde o zeleninu, která má široké využití. Zasadit a pěstovat je můžete i na své zahradě, protože se nejedná o nic složitého.

Úroda ve sklepě přečká zimu

Pro to, aby brambory prosperovaly, je nutné znát pár základních informací o jejich nárocích. Nejde o nic složitého. Hlízy vyžadují slunečné místo a úrodnou půdu. Důležitý je dostatek vláhy. Vhodné podmínky pro jejich pěstování jsou hlinitopísčité půdy, zvládnou i půdy kyselé, případně alkalické.

Doporučený článek:  Čištění trouby je snazší díky správnému postupu a domácím prostředkům

Než přijde další sezóna, můžete se na celou zimu zabezpečit, když brambory uložíte na půdu nebo do sklepa. Brambory na výsadbu můžete získat například tak, že pár brambor necháte na vzduchu a počkáte, až začnou klíčit. Tento proces může někdy trvat až deset dnů, takže buďte trpěliví. Takto naklíčené brambory se pak snáze uchytí do země. Někteří se domnívají, že brambory vyrostou i z pouhých slupek, není to však ověřená metoda.

Zdroj obrázku: Freepik

Při správném začátku je následná péče jednoduchá

Nejlepším měsícem pro vysazení brambor je duben. Půda je v této době již měkká a výnos neohrožují kruté mrazy. Navíc brambory nebudou tolik sužovat plísně nebo choroby. Důležité je dodržet nároky na podmínky. Záleží totiž, jaká půda a podnebí jsou v místě, kde chcete brambory pěstovat.

Doporučený článek:  15 tipů, jak ušetřit při nákupu potravin a přípravě pokrmů

Zem, do které chcete zeleninu zasadit, byste měli zrýt. Dbejte na to, aby řádky, které vytvoříte, měly mezi sebou rozestupy alespoň 60 cm. Do nich pak sazenice naskládejte a ujistěte se, že nejsou hlubší než 40 cm. Při pečlivém zalévání a dodržení pravidel sázení nebude bramborám nic bránit v růstu. Vy se tak na podzim budete moci těšit z hojné úrody.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/vegetables/potatoes.html
.

Doporučené články