Černý česnek je stále oblíbenější. Rozdíl mezi ním a bílým česnekem není jen v barvě, ale také ve struktuře a chuti. Černý česnek má navíc ještě více zdraví prospěšných vlastností a po jeho konzumaci není z úst cítit nepříjemný zápach. K získání černého česneku musí být čerstvý bílý česnek fermentován ve speciální komoře, která disponuje vysokou teplotou a vlhkostí.
Fermentací se mění také chuť
Fermentováním česneku se mění nejen chuť, ale i barva a textura. Černý česnek je sladký, změkne a je lehce lepkavý. Svou vůní a chutí někdy připomíná uzenou švestku, najdete v něm ale také tóny sušených meruněk, sójové omáčky nebo balzamikového octa. Černý česnek má ale nejen odlišnou chuť, má také jiné zdravotní účinky.
Účinné látky a minerály obsažené v černém česneku se lépe vstřebávají. Hlavní složkou černého česneku je S-alylcystein, který má silný antioxidační účinek, takže účinně neutralizuje přebytečné volné radikály v těle. Černý česnek je dále zdrojem hořčíku, vápníku a zinku, působí pozitivně na imunitní a trávicí systém a také krevní oběh.
Má mnoho zdravotních účinků
Fermentovaný česnek navíc úspěšně snižuje krevní tlak, hladinu cukru, triglyceridů a cholesterolu v krvi a také snižuje riziko infarktu a mrtvice. Kromě toho zabraňuje procesům stárnutí, příznivě působí na vzhled vlasů, pokožky a nehtů a také dodává tělu energii. Při pravidelném užívání může zklidnit bolest kloubů a snížit riziko některých druhů rakoviny.
Černý česnek se dá samozřejmě zakoupit v obchodech, ale je také možné si ho připravit doma. Je však třeba mít na paměti, že tento proces je zdlouhavý a náročný. Spočívá v uskladnění bílého česneku při teplotě asi 60 °C po dobu šesti týdnů. Po této době se objeví černá barva a ovocná vůně. A jak tento česnek použít? Skvěle se hodí do mnoha jídel. Může být zajímavým doplňkem polévek a omáček, ale i salátů, masa a těstovin. Navíc dokonale podtrhne chuť dušeného masa.
Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-black-garlic