Ne všechny potraviny patří do mrazáku

Zamrazování potravin je běžně využívanou metodou pro prodloužení jejich trvanlivosti a uchování nutriční hodnoty. Přesto existuje několik potravin, které by nikdy neměly být zamrazené, protože by tím ztratily svou chuť, nebo dokonce zdravotní přínosy. V některých případech by zamrazené potraviny mohly být dokonce nebezpečné pro konzumaci. Tato problematika se netýká pouze potravin, které již byly rozmrazené a znovu zamrazené, ale také jiných druhů potravin.

Mléko a mléčné výrobky

Zamrazování mléka, jogurtu, smetany a měkkých sýrů, jako je mozzarella nebo ricotta, není doporučeno. Při zmrazení se jednotlivé složky těchto potravin mohou oddělit a ztratit svou původní konzistenci. Stejně tak žluté sýry mohou při nízkých teplotách ztrácet na pevnosti. Brambory jsou další potravinou, kterou není vhodné zamrazovat, protože se změní jejich struktura a stanou se měkkými a suchými. Stejným způsobem reagují i další škrobové potraviny, například rýže a těstoviny.

Doporučený článek:  Zázračné účinky nového koření jsou známy od Starověku. Poznejte jeho sílu i vy
Zdroj obrázku: Freepik

Zelenina a ovoce

Do mrazáku byste neměli dávat určité druhy zeleniny a ovoce. Při vystavení nízkým teplotám se voda v nich obsažená změní na drobné ledové krystalky, které mohou poškodit buněčné membrány. Výsledkem je změna chuti a textury zeleniny a ovoce, které se stávají vodnatějšími a méně chutnými. Toto doporučení platí například pro rajčata, hlávkový salát, okurky, melouny, pomeranče, citrony a hrozny.

Čerstvě vymačkané šťávy a vejce

Zamražení čerstvě vymačkaných šťáv z ovoce a zeleniny, stejně jako hotových džusů, není vhodné. Šťávy, zejména z pomerančů nebo grapefruitů, by měly být konzumovány ihned po přípravě. Při nízkých teplotách mohou tyto šťávy krystalizovat a po rozmrazení už nebudou mít tak dobrou chuť. Také se nedoporučuje zamrazovat vejce, ať už vařená, nebo smažená, protože po rozmrazení ztrácí chuť a získávají gumovou konzistenci. Čerstvá syrová vejce by rovněž neměla být zamrazována, protože se při nízkých teplotách může skořápka rozbít. Pokud však chcete zamrazit vejce, je nejlepší oddělit žloutek a bílek a uložit je ve dvou uzavřených nádobách.

Zdroj: https://nchfp.uga.edu/how/freeze/dont_freeze_foods.html
.

Doporučené články