Brambory provází dlouhá historie, dnes jsou populární po celém světě

Oblíbenou zeleninou, která snad nechybí v žádné domácnosti, jsou brambory. Dají se využít jako příloha k masovým a zeleninovým pokrmům, je možné z nich připravit samostatné sladké a slané pokrmy. Mají tedy velké využití. Kdo by neznal bramborové hranolky nebo bramboráky? Víte, jaká je historie této důležité a významné potraviny?

Co je to brambora

Brambora je celým svým názvem lilek brambor nebo brambor obecný. Jedná se o víceletou hlíznatou rostlinu, kterou ale pěstujeme jako jednoletou plodinu. Nať brambor je jedovatá, hlízy v zemi však nikoliv.

Doporučený článek:  Milovníci kávy se o svá játra bát nemusí. Vědci potvrdili pozitivní vliv oblíbeného nápoje na zdraví

Název brambora vznikl pravděpodobně podle země, odkud se k nám do Čech tato zelenina v 18. století dostala. Bylo to Braniborsko. Zajímavé je ovšem i lidové označení brambor – erteple, grule, bandury, jabluška, kartofle, kobzol, bobál, zemčátko, krumple, zemáky. Co kraj, to jiný název brambor, což svědčí o tom, jak moc byly brambory populární.

Zdroj obrázku: Freepik

Z jihoamerických And až do Evropy

Brambory pěstovali původní obyvatel Jižní Ameriky, Inkové, na svazích pohoří Andy již v době před pěti tisíci lety. Do doby, než byla Kryštofem Kolumbem objevena Amerika, je Evropané vůbec neznali. I proto zažívali často hladomory. V roce 1492 Kolumbus doplul na americký kontinent a cesta brambor do Evropy se otevřela. Dostaly se do ní v 16. století.

Doporučený článek:  Někdy je v tom strava nevinně. Přibírání na váze způsobují překvapivě i běžné léky

Z okrasné rostliny užitková plodina

Jenže se nejprve pěstovaly jako okrasné květiny na záhonech v šlechtických sídlech a teprve později jako užitková plodina, která přispěla k tomu, že lidé snáze přečkali i období neúrody. Bramborám se v Evropě dařilo i na méně úrodných půdách, což byla výhoda zejména pro chudé obyvatele.

Do Čech se brambory dostaly až v 18. století a prakticky tu zdomácněly a staly se součástí české lidové kuchyně. I u nás se staly významnou zemědělskou plodinou a nejdůležitější potravinou v českých zemích.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_potato
.

Doporučené články