Aspirin posílí pěstovanou zeleninu nebo ovocné stromy

Každoročně se na světě vyrobí několik miliard tablet aspirinu. Je to lék, který se jistě najde v každé domácí lékárničce. Slouží jako prostředek proti bolesti hlavy, ke snížení horečky a také dokáže zmírnit zánět. Ovšem nejen lidé můžou z tohoto léku mít užitek. Lze jej použít i na zahradě pro rostliny.

Aspirin pro rostliny napadené houbami

Jak konkrétně působí tento lék na rostliny? Podporuje růst plodin, zvyšuje hojnost úrody a v neposlední řadě posiluje odolnost rostlin vůči vysokým teplotám. Nejlepších efektů je dosaženo u rostlin, které jsou náchylné k infekcím nebo chorobám způsobeným houbami. Postřik nebo zálivku lze použít, když je rostlina již postižena, nebo jako prvek prevence.

Doporučený článek:  Vajíčka lze připravit na mnoho oblíbených způsobů. O konečné podobě rozhodne čas

Kyselina salicylová nejen pro zahradní plodiny

Rostliny náchylné k plísňovým infekcím, například rajčata, okurky, brambory, papriky nebo třeba jabloně, hrušně a třešně, lze ochránit postřikem z rozpuštěných tablet aspirinu. Tento způsob však není vhodný pro všechny druhy plodin. Může mít dokonce negativní účinky. To je případ například ředkviček, které si kyselinu salicylovou dovedou syntetizovat samy.

Zdroj obrázku: Freepik

Dalším využitím může být i prodloužení životnosti řezaných květin. Tohoto se využívá v květinářstvích. Jakékoliv oblíbené květiny vydrží čerstvé o několik dní déle než při použití obyčejné vody.

Doporučený článek:  Jarní výhonky jsou dokonalou dekorací na každý stůl. Oblíbená je řeřicha nebo oves

Správná aplikace přípravku je klíčová

Rostliny lze postříkat směsí po odstátí 30–60 minut. Postřik by se měl aplikovat jen před východem nebo po západu slunce. Další možností je rostliny zalít roztokem, kdy se rozpustí 1 tableta ve 4–5 litrech vody. Poslední z možných aplikací je vložení tablety přímo do půdy. Od dané rostliny by se měla tableta umístit do vzdálenosti zhruba 15–20 cm.

Pro postřik by měl být dodržen interval použití jednou za 2–3 měsíce, pro zalévání jednou za 30 dní. Nejméně invazivní metodou je aplikace do země, kdy dochází k postupnému uvolňování látky.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/aspirin-for-plant-growth.htm
.

Doporučené články