Angrešt pročistí tělo, posílí zrak a podpoří zdraví srdce

Angrešt má vysokou nutriční hodnotu a neobvyklou, výraznou chuť. Je mnohými lidmi podceňován a také v bohaté nabídce cizokrajných plodin v obchodě ne příliš prodáván. Je to ale velká škoda. Nejen proto, že se jedná o naši domácí plodinu, ale také kvůli velmi intenzivní vůni a množství zdraví prospěšných látek. Co stojí za to vědět o kuličkách angreštu?

Síla vitamínů a minerálů

Angreštové keře jsou vidět v domácích zahradách. Někdy se na keřích objevují do žluta zbarvené bobule, jindy zase červené kuličky plné sladké šťavnaté dužiny. Všechny mají řadu biologicky aktivních složek důležitých pro zdraví. Angrešt se dá jíst jen tak samotný, ale také se společně s ostatními bobulovinami podává jako kompot nebo jím můžeme doplnit nadýchanou buchtu. Angrešt je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, stejně jako je bohatý na vlákninu. Angrešt obsahuje velké množství vitamínů A, E a lutein. Tyto látky účinně neutralizují toxické volné radikály a také posilují imunitní systém.

Doporučený článek:  Tři zdravé snídaně pro každý den: inspiraci najdeme po celém světě
Zdroj obrázku: Freepik

Kdy jíst angrešt?

Angreštové šťávy a zavařeniny se doporučují při častých infekcích krku a hrtanu. Stejně tak se doporučují při zánětech horních cest dýchacích, zvláště pokud pokračují v kašel. Čerstvý angrešt je vhodný pro pročištění trávicího systému. Je velmi účinný pro zmírnění zácpy. Řadí se také mezi významné antioxidanty, látky obsažené v tomto ovoci působí detoxikačně. Čistí nejen celý organismus, ale může pomoci také lidem, kteří mají problémy s ledvinovými kameny.

Angrešt pro sokolí vidění

Lutein obsažený v angreštových plodech je silným antioxidantem. Je tedy velkou podporou zrakového orgánu. Chrání oči před UVA a UVB zářením.

Doporučený článek:  Při problémech se štítnou žlázou je důležitá změna jídelníčku. Alkohol a nezdravé pochoutky rovnou vyhoďte

Angrešt pro zdravé srdce

Pokud máte problémy se srdcem a cévami, určitě se vyplatí sáhnout po angreštu. Lutein podporuje funkci srdce a chrání krevní cévy. Vláknina zabraňuje tvorbě aterosklerotických plaků a odstraňuje toxiny jak z oběhového systému, tak z celého těla.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/gooseberries, https://www.medicalnewstoday.com/articles/gooseberry-benefits, https://www.netmeds.com/health-library/post/amla-benefits-uses-for-hair-and-health-conditions-supplements-and-recipes, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6164534/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26762372/
.

Doporučené články