Těstoviny, rýži i brambory lze nahradit alternativou s nižším glykemickým indexem

Existuje mnoho zdravých sacharidových náhražek vhodných pro lidi, kteří dodržují dietu s nízkým glykemickým indexem. Tato strava je zejména doporučována osobám trpícím inzulínovou rezistencí, obezitou nebo těm, kteří se chtějí pokusit o něco nového ve svém stravovacím režimu. Sacharidy jsou běžnou součástí jídel, a proto je důležité najít zdravé alternativy, které nezpůsobují prudké výkyvy hladiny cukru v krvi. Existuje mnoho možností příloh, které mohou nahradit ty klasické, a často jsou zdravější než klasické přílohy.

Těstoviny z mladé cukety: Lehká a zdravá volba bezlepkové přílohy

Těstoviny patří mezi oblíbené přílohy, ale pro lidi s bezlepkovou dietou představují výzvu. Naštěstí existuje skvělá alternativa – těstoviny z mladé cukety. Mladou cuketu můžete nakrájet na tenké nudličky nožem nebo pomocí speciálního řezacího stroje. Poté stačí cuketu povařit ve slané vodě po dobu zhruba tří minut. Výsledkem je zdravá, nízkokalorická a bezlepková příloha, která oslní vaše chuťové pohárky.

Doporučený článek:  Při přípravě dýně dělá většina lidí fatální chybu. Zbytečně pak přicházejí o vzácné antioxidanty
Zdroj obrázku: Freepik

Květáková rýže: Kreativní a zdravá varianta klasické rýže

Pro ty, kteří hledají alternativu ke klasické rýži, je tu skvělá možnost – květáková rýže. Květák má nižší glykemický index než rýže a je mnohem kaloricky šetrnější. Příprava je jednoduchá – syrový květák jednoduše nastrouháte. Tuto zdravou květákovou rýži lze použít jako přísadu do salátů, podávat s masem, omáčkami nebo si ji užít například ve formě zeleninového kari. Kreativita při přípravě jídel se tak spojuje s výhodami pro zdraví.

Doporučený článek:  Amarant by neměl ve zdravém jídelníčku chybět. Podporuje oběhový systém i klidné zažívání

Fazole jako skvělá náhrada brambor: Výživná a nízkoglykemická příloha

Brambory jsou sice klasikou české kuchyně, ale mohou být nevhodné pro ty, kteří sledují nízký glykemický index a kalorický příjem. Místo brambor se doporučuje vyzkoušet fazole jako přílohu. Z bílých fazolí lze připravit luxusní pyré, které je nejen chutné, ale také má mnoho výhod. Glykemický index fazolí je pouze třetinový ve srovnání s bramborami a navíc obsahují vlákninu, cenné flavonoidy a hojnou dávku vitamínů. Fazole přinášejí zdravou a výživnou alternativu ke klasickým přílohám.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/low-glycemic-index-diet/art-20048478, https://www.webmd.com/diet/foods-high-in-gluten, https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-cauliflower, https://www.medicalnewstoday.com/articles/320192
.

Doporučené články