V horkém létě osvěží nejlépe šťavnatý meloun. Zdravá je sladká dužina i černá semínka

Meloun patří mezi nejoblíbenější ovoce, a aby ne, vždyť je nesmírně osvěžující a hlavně velice chutný. Zrovna v létě patří k nejčastější volbě, pokud trávíme čas někde u vody. Meloun se skládá zejména z vody, ale obsahuje mnoho cenných minerálů a vitamínů:

  • hořčík,
  • zinek,
  • vitamín B.

Dále obsahuje obrovské množství vlákniny, která pomáhá udržovat zdravou tělesnou hmotnost. Dále působí proti rakovině, zlepšuje práci srdce. Jaké jsou zdravotní přínosy a další informace, se dovíte níže.

Meloun se pěstuje po celém světě, ale původ má v Africe. Semena rostliny se sázejí do země. Rostliny dosahují délky až pěti metrů, listy jsou velké a zelené, zatímco květy žluté. Plod je mírně zaoblený zelené barvy s pruhy. Vnitřek je vyplněný dužinou s černými semeny.

Doporučený článek:  Panzanella – jednoduchý rajčatový salát z prosluněné Itálie

Zdravotní přínosy melounu

Meloun obsahuje mnoho cenných vitamínů a minerálů, které jsme již zmínili na začátku článku. To znamená, že reguluje krevní tlak, podílí se na procesu mineralizace kostí, zlepšuje paměť a práci celého nervového systému. Meloun obsahuje lypoken, jenž působí proti rakovině. Tato sloučenina snižuje možnost vzniku rakoviny prostaty nebo kolorektálního karcinomu. Tento antioxidant bojuje s volnými radikály, což minimalizuje tvorbu rakoviny.

Zdroj obrázku: Freepik

Důležité antioxidanty uvnitř melounu zlepšují a regulují činnost srdce. Kromě toho mají pozitivní vliv na oběhový systém a snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi. Jednou za čas by měl být meloun zařazen do každého jídelníčku.

Doporučený článek:  Pravé kakao nemá s přeslazeným nápojem nic společného. V obsahu antioxidantů je cennější než jablko

Meloun je lehce stravitelný, na pozoru by se ale měli mít cukrovkáři

Meloun obsahuje velké množství cukru, a proto by se měli jeho konzumaci vyhýbat cukrovkáři nebo obézní lidé. Lehce stravitelné ovoce, což meloun je, se doporučuje lidem, kteří prodělali otravu jídlem, chemoterapii nebo trpí žaludečními vředy. Smyslem lehké stravy je odlehčení a regenerace organismu.

Jak jíst meloun a jak je to s konzumací semínek?

Meloun můžeme jíst samostatně. Lze jej ovšem využít v různých salátech. Mezi oblíbenou variantu v létě patří hlavně zmrzliny, koktejly či nápoje. Takže během večerního posezení s přáteli při popíjení či grilování je meloun vynikajícím doplňkem.

Doporučený článek:  Kdoulová šťáva nenechá během zimy nikoho na holičkách. Výjimečně působí nejen během nachlazení

Semínka obsažená v dužině se doporučují rovněž sníst. Obsahují totiž velké množství zdravých tuků a bílkovin. Patří mezi ně omega-6 mastné kyseliny. Jejich konzumace napomáhá při zánětech organismu. Mimo to zlepšují práci mnoha vnitřních orgánů (srdce, ledvin, žaludku) a jsou základní složkou krve, hormonů a udržují správné pH tělesných tekutin.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/health/diet-nutrition/a40257118/watermelon-health-benefits/
.

Doporučené články