Bodlák zohara, indický šafrán, dlouhá kurkuma – to všechno je jedno a totéž. Je to rostlina, kterou nejčastěji nazýváme jednoduše kurkuma. Má nespočet prospěšných vlastností pro naše tělo. Už před čtyřmi tisíci lety se na území dnešní Indie kultivovala a její účinky byly dobře známy.
Kurkumin v kurkumě
Kurkumin je látka, která může účinně zlepšit naše zdraví. V první řadě se používá ke zvýšení imunity. Podzim a zima jsou každý rok velkou výzvou pro imunitní systém, který nás prakticky několik měsíců bude muset chránit před nachlazením, chřipkou, zánětem dýchacích cest a jinými chorobami včetně stále nebezpečného koronaviru.
I když nebylo prokázáno, že existuje souvislost mezi užíváním kurkuminu a snížením rizika nákazy covidu-19, nepochybně tato látka (a to již bylo vědecky prokázáno) může mobilizovat náš imunitní systém k lepšímu fungování. Funguje také skvěle jako antivirové činidlo. Kurkumin je schopen stimulovat náš přirozený metabolismus, urychluje procesy trávení a spalování tuků. Kromě toho má polyfenol obsažený v kurkumě pozitivní vliv na naše játra.
Kurkumin a játra
Podle nejnovějších výzkumů je kurkumin schopen stimulovat sekreci leucinu v lidském těle. Leucin je aminokyselina, kterou dobře znají sportovci a kulturisté, neboť pomáhá při budování svalů. Kromě toho je to prvek pokrývající stěny našeho žaludku. Díky tomu lidé, kteří trpí onemocněními souvisejícími s trávicím systémem, mohou cítit úlevu od bolesti a nepohodlí. Studie také ukazují, že kurkumin napomáhá játrům zbavit se toxických látek.
Někteří srovnávají jeho vlastnosti s ostropestřcem mariánským nebo lékořicí, které se používají jako podpora při léčbě chorob souvisejících s játry. Kurkuminová sůl, tedy kurkumin sodný, zvyšuje hladinu bilirubinu vylučovaného žlučí, jakož i žlučových solí nebo cholesterolu. V některých případech může kurkumin pomoci regenerovat poškozená játra, a to i po poškození alkoholem, toxiny nebo drogami.
Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35052741/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073929/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK548561/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8502749/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17211725/, https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/turmeric-benefits, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kurkumin, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kurkuma, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/