Kofein může zabíjet. Případ Thomase Mansfielda je varováním pro všechny milovníky kávy

V poslední době čím dál více slyšíme, že kofein je pro naše tělo škodlivý. Případ Thomase Mansfielda, 29letého osobního trenéra z Colwyn Bay ve Walesu, vzbudil hodně pozornosti, protože tento mladý muž zemřel na předávkování kofeinem. Udělal chybu při měření dávky a vypil najednou směs, která odpovídala až 200 šálkům kávy. Jde o extrémní případ, ale kofein může být škodlivý pro nás všechny.

Předávkování kofeinem je velmi netradiční smrt

Podle britských médií si Thomas Mansfield zakoupil 100gramový sáček vysoce koncentrovaného kofeinového prášku. Někteří lidé ho používají pro zlepšení fyzických schopností. Bohužel při přípravě kávy udělal obrovskou chybu, která ho stála život. Spletl si totiž dávkování a místo speciální odměrky, která měla být součástí balení, použil kuchyňskou váhu.

Doporučený článek:  Nejhorší potraviny pro srdce se tváří zdravě. Margarín i nápoje bez cukru jsou past

Podle BBC si po vypití směsi začal sahat na hrudník a stěžoval si na rychlý tep. Jen o pár minut později již ležel na zemi s pěnou u úst. Přátelé mu okamžitě zavolali pomoc a záchranáři se ho snažili oživit po dobu neuvěřitelných 45 minut. Bohužel jeho život se nepodařilo zachránit. Zemřel v nemocnici Glan Clwyd v Bodelwyddanu.

Zdroj obrázku: Freepik

Odborníci varují před práškovým kofeinem

Směs, kterou muž vypil, nebyla jen obyčejnou kávou, kterou si koupíte v obchodě. Jednalo se o kofeinový prášek, který obsahuje mnohem vyšší obsah kofeinu. Odborníci varují, že práškový kofein může být velmi nebezpečný, protože je mnohem účinnější než kofeinové nápoje a při drobné chybě v dávkování riskujete zdravotní problémy nebo smrt.

Doporučený článek:  „Tahle jídla svým dětem nikdy nekoupím, navíc za takovou cenu,“ křičela návštěvnice dětského koutku

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) již varoval několik společností, které tyto produkty prodávají. Představují totiž riziko, že se jejich spotřebitelé předávkují. U těchto prostředků může být velmi obtížně změřit přesnou dávku, aby nedošlo k předávkování. Kofein je pro tělo přínosný, ale jen v určitém množství. Denní dávka u dospělého by neměla přesáhnout 400 miligramů (cca čtyři šálky). V opačném případě budete riskovat zdravotní problémy.

Zdroj: https://www.dailymail.co.uk/news/article-10565493/Personal-trainer-Thomas-Mansfield-died-overdosing-caffeine-powder-drink-inquest-hears.html
.

Doporučené články