10 způsobů, jak připravit vejce: vyzkoušejte je a nikdy se vám neomrzí

Vejce jsou univerzální potravinou, kterou můžete připravit mnoha různými způsoby. Bez ohledu na to, zda máte rádi míchaná vajíčka na snídani, tvrdě vařená vajíčka na svačinu nebo vajíčka Benedict na brunch, existuje nespočet způsobů, jak je připravit. V tomto článku si představíme několik oblíbených metod, jak si vajíčka připravit.

 1. Vaření ve skořápce (tvrdá a měkká vařená vajíčka):
  • Tvrdá vařená vajíčka: Vajíčka se vaří ve skořápce asi 9-12 minut. Poté se rychle ochladí ve studené vodě a oloupou. Jsou skvělou přílohou nebo součástí sendvičů.
  • Měkká vařená vajíčka: Kratší vaření (asi 4-6 minut) produkuje měkká vařená vajíčka, která mají tekutý žloutek. Jsou vynikající na vložení do polévek nebo salátů.
 2. Smažení vajíček:
  • Smažená vajíčka: Vajíčka se lámou do pánve s rozpáleným olejem nebo máslem. Můžete si vybrat, zda chcete vajíčka připravit na jednu nebo druhou stranu, s tekutým nebo pevným žloutkem.
 3. Míchaná vajíčka:
  • Míchaná vajíčka: Vajíčka se rozklepnou do mísy, promíchají a poté smaží na pánvi. Můžete je ochutit s různými ingrediencemi, jako jsou sýry, zelenina, nebo šunka, a vytvořit tak různorodé omlety nebo scrambly.
 4. Pečení vajec:
  • Pečená vajíčka: Vajíčka můžete také péct v troubě. Obvykle se rozklepnou do malých mističek nebo formiček a pečou se až do ztuhnutí bílku, přičemž žloutek zůstává tekutý.
 5. Vajíčka Benedict:
  • Vajíčka Benedict: Toto je sofistikovaný způsob podání vajec, kdy je míchané vajíčko položeno na kousku slaniny nebo šunky a přelito hollandskou omáčkou. Podávají se na anglickém muffinu nebo housce.

   Zdroj obrázku: Freepik
 6. Pára vajíček:
  • Pára vajíček: Tento způsob vaření je zdravější alternativou k vaření ve vodě. Vajíčka se vaří v páře nad vroucí vodou, což zachovává jejich chuť a texturu.
 7. Příprava vajíček v mikrovlnné troubě:
  • Mikrovlnné vajíčka: Vajíčka lze také připravit v mikrovlnné troubě, což je rychlý způsob přípravy, pokud jste ve spěchu. Můžete udělat míchaná nebo vařená vajíčka v mikrovlnné nádobě nebo speciálních silikonových formičkách.
 8. Rozbitá vajíčka do polévek nebo jiných jídel:
  • Rozbitá vajíčka: Přidání rozbitých vajíček do polévek, rizot, nudlí nebo jiných pokrmů může zvýšit jejich nutriční hodnotu a přidat výbornou chuť.

Každý z těchto způsobů má své vlastní využití a výhody. Vyberte si ten, který nejlépe vyhovuje vašim chutím a potřebám. Ať už se rozhodnete pro tradiční tvrdě vařená vajíčka nebo experimentální vajíčka Benedict, je připravení vajec zábavným a kreativním procesem.

Zdroj: https://whatsfordinner.com/kitchen-tips/11-simple-and-delicious-ways-to-cook-eggs/
Doporučený článek:  Dýně najde zajímavé využití v kuchyni i pro dekorativní účely
.

Doporučené články