10 kilogramů za 13 dní: kodaňská dieta slibuje zázraky, ne každý ji vydrží

Nízkosacharidová, nízkotučná a nízkoenergetická strava, která trvá 13 dní. Pečlivě připravené pokyny ve spojení s drsným menu slibují ztrátu až 10 kilogramů. Co tento způsob stravování obnáší?

Přesně vymezený čas

Kodaňská dieta je jednou z nejpřísnějších verzí nízkoenergetické stravy. Tělo je nuceno sáhnout do tukových zásob. Denní příjem tvoří 500–800 kalorií. Přitom bezpečných pro zdraví je 1500–2500 kalorií. Metabolismus sice začne zpracovávat tuk, ale zároveň se zpomaluje. I když mohou přijít výsledky, jojo efekt je téměř zaručen. Důležité je konzumovat přesně stanovená jídla ve vymezený čas. Snídaně mezi 8.00–9.00, oběd 12.00–14.00 a večeře 16.00–18.00. Musíte se také vzdát tělesné aktivity, protože na ni nebudete mít energii. Tuto dietu mohou praktikovat jenom zdraví lidé.

Doporučený článek:  Veganská strava vylučuje z jídelníčku vše živočišného původu
Zdroj obrázku: Freepik

Povolené a zakázané potraviny

Dieta je založená na konzumaci určitých potravin, hlavně zeleniny, vajec, libového masa a malého množství vybraného ovoce. Důležitým prvkem je káva, která má dodávat energii. S její konzumací ale musíte být opatrní. Zároveň existuje seznam zakázaných potravin, který zahrnuje smažené výrobky, jídla z fast foodů, slané občerstvení (chipsy apod.), cukrovinky, slazené nápoje sycené oxidem uhličitým, nejsladší ovoce, tj. banány, hrozny, čerstvé i sušené švestky. Největší výhodou diety je rychlá redukce hmotnosti, krátké trvání a možnost využít připravený jídelníček (neztrácíte čas vymýšlením jídel). Nevýhodou je jojo efekt.

Doporučený článek:  Jsem vegan a mnoho živočišných produktů běžně jím. Nepodlehl jsem nepravdivému etickému tlaku

Nezdravé řešení

Mnoho lidí drsný režim vzdá během prvního týdne nebo na začátku druhého. Radikální omezení stravy často doprovázejí příznaky jako bolesti hlavy a závratě, snížení vitality, slabost, nevolnost, zvracení, výrazné zhoršení nálady, hyperaktivita, podrážděnost i apatie a ospalost. Ačkoliv je dieta na první pohled účinná, zároveň je také nezdravá a shozené kilogramy rychle naberete zpět. Rozumný úbytek hmotnosti je 0,5 až 1 kilogram týdně.

Zdroj: https://www.goodto.com/wellbeing/the-copenhagen-diet-276793
.

Doporučené články