Nezdravý jídelníček si vždy vybere svou daň. Hormonální nerovnováha naruší fungování celého těla

Hormony vykonávají v lidském těle řadu důležitých funkcí, a to nejen ve fázi života plodu, růstu a puberty, ale až do konce. Stanovují také průběh metabolických procesů. Tento vztah je vzájemný, neboť denní strava ovlivňuje endokrinní systém.

Co jsou hormony

Hormony jsou chemické sloučeniny, které tělo produkuje samo – ve žlázách a tkáních endokrinního systému. Mohou být definovány jako nosiče informací cirkulující mezi buňkami našeho systému. Hlavním úkolem hormonů je koordinovat životní procesy na úrovni tkání a buněk. Hormony hrají roli, bez které by komunikace mezi centry klíčovými pro život nebyla možná.

Doporučený článek:  Detoxikační diety nemusí vždy prospět. Toto jsou nejčastější mýty

Část hormonů tělo produkuje nepřetržitě, jiné se objevují nepravidelně. Mluvíme například o růstových hormonech potřebných ve stádiu vývoje těla. Existují také hormony, jejichž produkce se během těhotenství rychle zvyšuje, pak mluvíme o tzv. hormonálním šílenství, kdy dochází k vysokým skokům prolaktinu, progesteronu a estrogenu. Hormony však hrají v těle mnohem více funkcí.

Zdroj obrázku: Freepik

Narušená rovnováha

V dnešní době existuje příliš mnoho faktorů, které ovlivňují hormonální rovnováhu v těle. Nejvíce hormony ovlivňuje nesprávná strava. Proto při hormonálních poruchách vylučte z jídelníčku sladkosti a cukroví, sladké sycené nápoje, cukr a sladidla a bílý chléb. Strava bohatá na jednoduché cukry může vést k poruchám vylučování inzulínu a leptinu. Oba hormony ovlivňují nejen plodnost.

Doporučený článek:  Nevhodně nastavená dieta může být příčinou, proč se hubnutí nedaří

Jejich narušenou sekrecí dochází k rychlejšímu růstu tuku a poruše centra sytosti, což se také promítá do přírůstku hmotnosti. Výrobky bohaté na trans mastné tuky a nasycené tuky mají také negativní vliv na hormonální léčbu. Při hormonálních poruchách je třeba ze stravy vyloučit výrobky rychlého občerstvení, sladké a slané polotovary, červené maso a margarín.

Zdroj: https://chapelhillgynecology.com/lifestyle-habits-that-can-affect-your-hormones/
.

Doporučené články