Květáku se rozhodně vyplatí dát šanci. Díky jednoduchému triku se zbavíte zápachu během vaření

Květák má asi tolik fanoušků jako těch, kteří by ho nikdy nesnědli. Přitom se jedná o potravinu, která je bohatá na spoustu vitaminů a dalších látek, které jsou pro naše tělo prospěšné. Můžete ho jíst syrový, ale také si ho uvařit nebo je výborný také zapečený. Proč si květák pravidelně dopřávat a jaké vlastnosti má?

V květáku najdete spoustu živin

Květák obsahuje velmi málo kalorií a naopak je plný vlákniny, která zasytí. Hodí se také pro diabetiky, kteří si potřebují udržet správnou hladinu cukru. Má nízký glykemický index, takže se nemusíte bát konzumovat ho ve větším množství. Podporuje životní procesy, proto podpoří práci srdce. Najdete v něm také vápník nebo hořčík. Květák obsahuje i vitaminy skupiny B, které jsou důležité pro nervovou soustavu.

Doporučený článek:  Klasickou sůl lze při vaření nahradit zdravějšími druhy nebo bylinkami

Květák má také protirakovinné účinky, takže jeho konzumací si zajistíte, že vás tato nemoc nepokoří. Sulforafan je další složka, kterou v něm najdete. Je to sloučenina, která má antioxidační vlastnosti. Vitaminy C nebo E jsou jeho nedílnou součástí. Vyplatí se ale květák jíst syrový, nebo to nakonec není tak zdravé, jak se dříve tvrdilo?

Zdroj obrázku: Freepik

Květák ochrání žaludek

Květák vás ochrání nejen před rakovinou prsu, prostaty nebo močového měchýře, ale také s jeho pomocí zabráníte problémům se žaludkem. Pozitivně působí také na srdce. Hodí se pro ty, kteří mají revmatoidní artritidu. Kdo by ale květák naopak jíst neměl?

Doporučený článek:  Tradiční bigos lehce zkazí nahořklá chuť. Jídlo zachrání med, švestky nebo rozinky

Jsou to lidé, kteří mají citlivý žaludek. Květák patří mezi těžké potraviny, takže se nehodí na večerní pokrmy. Je těžko stravitelný a v žaludku nebo střevech může nadělat velké problémy. Syrový si ho můžete také dopřát s klidným svědomím, například do salátů je jako dělaný. Při vaření může nepříjemně vonět, ale tomu můžete snadno zabránit. Do vody přidejte lžičku jedlé sody nebo trochu mléka. Květák bude chutný a křupavý a vy bez obav, že budete muset dlouho větrat.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/282844
.

Doporučené články