Nenápadná slinivka je pro trávení klíčová. Nevhodná strava ji může nenávratně poškodit

O slinivce břišní se toho mnoho nepíše. Je to přitom velmi důležitý orgán, který bychom neměli zanedbávat. Jaké potraviny slinivce škodí a měli byste je ze svého jídelníčku vyškrtnout? Možná budete překvapení, co všechno pro ni není dobré. Správná strava udělá s našimi orgány hodně a ty pak mohou dobře pracovat. Malý, ale velmi důležitý orgán, to je slinivka břišní.

Proč je vlastně slinivka břišní tak důležitá?

Fyzická aktivita, sedavý způsob života, nevhodné potraviny a další hlediska musíte sledovat, jestli si chcete udržet dobré zdraví. Právě potraviny a jejich hodnota hodně vypovídá o tom, jak budou pracovat naše orgány. Slinivka je sice malý orgán, ale velmi důležitý. Je dlouhá asi 20 cm a zásobuje tenké střevo enzymy, které mají co dočinění s trávením potravy.

Doporučený článek:  Ryby jsou důležitou součástí jídelníčku. Tyto druhy patří mezi nejzdravější

Při zánětu slinivky se enzymy uvolní do dutiny břišní a mohou nastat velké zdravotní problémy. Velmi často lidé končí v nemocnici. Zdravý životní styl by si měl osvojit každý z nás, protože tím bude prospívat nejen slinivka, ale také další orgány. Vyhýbejte se sladkým potravinám, stejně jako alkoholu nebo cigaretám. Rozhodně by v jídelníčku neměly být ani tučné pokrmy nebo produkty z rychlého občerstvení.

Zdroj obrázku: Freepik

Slinivce může škodit i zelenina

Lehce stravitelná jídla jsou pro lidský organismus nejlepší. Bohužel v některých případech může uškodit i zelenina, ale pouze některé druhy. Cukry, které najdete skoro všude, mohou ovlivnit sekreci inzulinu, který stimuluje dělení buněk ve slinivce. Proto si dávejte pozor, co dáváte do úst. V některých případech to může skončit až rakovinou slinivky, je to ale dlouhodobý problém, který je nutné včas vyřešit.

Doporučený článek:  Zelenina mládí a krásy: na červenou řepu nezapomínejte, její potenciál je obrovský

Máte rádi třešně, švestky, hrášek nebo cibuli? V tom případě byste měli zpozornět, protože jsou to potraviny, které velmi snadno nadýmají a mohou způsobit zdravotní komplikace související se slinivkou břišní. Pokud víte, že vás trápí slinivka, vyhýbejte se tukům, jezte libové maso, ovoce s antioxidanty, ale také si dopřejte zelený čaj.

Zdroj: https://fairviewadc.com/adult-day-care/what-foods-irritate-the-pancreas/
.

Doporučené články