Okořeňte si život! Chilli papričky jsou lék na migrénu i silný bojovník proti rakovině

Ochutíte jím ledajaké jídlo, zahřeje tělo a může pomoci při řešení zdravotních problémů. Jako koště smete bakterie a dokáže inhibovat vývoj nebezpečných rakovinových buněk v plicích a také zbavit se migrény.

Kapsaicin v chilli

Chilli je nápomocné v boji proti dalšímu zdravotnímu problému, kterým jsou migrény. Podle Světové zdravotnické organizace trpí migrénami po celém světě více než 300 milionů lidí. Kapsaicin v medicíně našel uplatnění i při výrobě anestetik, která se používají externě. Vědci z Nottinghamské univerzity ve svém výzkumu dokázali, že tato složka koření může pomoci při léčbě rakoviny. Odborníci se rozhodli použít kapsaicin též ke zmírnění migrén.

Ukázalo se, že má silný vliv na receptory bolesti a jeho kontakt s pokožkou způsobuje uvolňování látek vedoucích ke zvýšenému průtoku krve. Vyzbrojeni těmito vědomostmi začali odborníci hledat recept na lék, který by pomohl lidem bojujícím s migrénami. Přípravek by mohl blokovat proces, který by vedl k rozvoji tohoto druhu bolesti.

Zdroj obrázku: Freepik

Další účinky chilli

Chilli paprička zahřívá tělo a pomáhá při čištění dýchacích cest. Ředí sekreci v nose a dutinách. Chilli má také analgetické a antikoagulační účinky. Mimo to pomáhá snižovat hladinu špatného LDL cholesterolu v krvi. Kromě toho zlepšuje fungování kardiovaskulárního a trávicího systému.

Doporučený článek:  Skyr je výborným zdrojem vápníku a bílkovin. Sáhnout po něm mohou sportovci i lidé na dietě

To není konec prospěšných vlastností chilli. Kapsaicin může pomoci inhibovat vývoj rakovinných buněk v plicích, prostatě, mozku a tlustém střevě. A co víc, snižuje riziko rakoviny a zpožďuje proces stárnutí. Vědci dokázali, že kapsaicin zabraňuje šíření Helicobacter pylori, Pseudomonas aeruginosa a Salmonella typhimurium. Jsou to bakterie, které přispívají k rozvoji peptického vředového onemocnění dvanáctníku a žaludku.

Zdroj: https://www.researchgate.net/publication/267209796_In_vitro_activity_of_capsaicin_against_Helicobacter_pylori, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chili-peppers, https://www.conserve-energy-future.com/benefits-chili-pepper.php, https://toronto.citynews.ca/2007/01/11/spicy-food-can-fight-cancer-study/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2635105/, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/headache-disorders, https://www.smithsonianmag.com/smart-news/chili-peppers-do-to-your-skin-what-migraines-do-to-your-brain-39769799/, https://www.health.harvard.edu/blog/will-eating-more-chilis-help-you-live-longer-2020121021555
.

Doporučené články