Okořeňte si život! Chilli papričky jsou lék na migrénu i silný bojovník proti rakovině

Ochutíte jím ledajaké jídlo, zahřeje tělo a může pomoci při řešení zdravotních problémů. Jako koště smete bakterie a dokáže inhibovat vývoj nebezpečných rakovinových buněk v plicích a také zbavit se migrény.

Kapsaicin v chilli

Chilli je nápomocné v boji proti dalšímu zdravotnímu problému, kterým jsou migrény. Podle Světové zdravotnické organizace trpí migrénami po celém světě více než 300 milionů lidí. Kapsaicin v medicíně našel uplatnění i při výrobě anestetik, která se používají externě. Vědci z Nottinghamské univerzity ve svém výzkumu dokázali, že tato složka koření může pomoci při léčbě rakoviny. Odborníci se rozhodli použít kapsaicin též ke zmírnění migrén.

Doporučený článek:  Rakytníková šťáva dodá tělu vzácné omega-7 kyseliny a vitamíny. Je ideální při hubnutí

Ukázalo se, že má silný vliv na receptory bolesti a jeho kontakt s pokožkou způsobuje uvolňování látek vedoucích ke zvýšenému průtoku krve. Vyzbrojeni těmito vědomostmi začali odborníci hledat recept na lék, který by pomohl lidem bojujícím s migrénami. Přípravek by mohl blokovat proces, který by vedl k rozvoji tohoto druhu bolesti.

Zdroj obrázku: Freepik

Další účinky chilli

Chilli paprička zahřívá tělo a pomáhá při čištění dýchacích cest. Ředí sekreci v nose a dutinách. Chilli má také analgetické a antikoagulační účinky. Mimo to pomáhá snižovat hladinu špatného LDL cholesterolu v krvi. Kromě toho zlepšuje fungování kardiovaskulárního a trávicího systému.

Doporučený článek:  Šťávy plné ovoce a zeleniny osvěží v horkém létě, k tomu udrží na uzdě obávaný cholesterol

To není konec prospěšných vlastností chilli. Kapsaicin může pomoci inhibovat vývoj rakovinných buněk v plicích, prostatě, mozku a tlustém střevě. A co víc, snižuje riziko rakoviny a zpožďuje proces stárnutí. Vědci dokázali, že kapsaicin zabraňuje šíření Helicobacter pylori, Pseudomonas aeruginosa a Salmonella typhimurium. Jsou to bakterie, které přispívají k rozvoji peptického vředového onemocnění dvanáctníku a žaludku.

Zdroj: https://www.researchgate.net/publication/267209796_In_vitro_activity_of_capsaicin_against_Helicobacter_pylori, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chili-peppers, https://www.conserve-energy-future.com/benefits-chili-pepper.php, https://toronto.citynews.ca/2007/01/11/spicy-food-can-fight-cancer-study/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2635105/, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/headache-disorders, https://www.smithsonianmag.com/smart-news/chili-peppers-do-to-your-skin-what-migraines-do-to-your-brain-39769799/, https://www.health.harvard.edu/blog/will-eating-more-chilis-help-you-live-longer-2020121021555
.

Doporučené články