Zdraví střev ovlivňuje zdraví celého těla. Pořádná očista předejde nepříjemným problémům

Pravidelně užívaná dieta pro zdravá střeva zrychlí metabolismus, zlepší psychickou pohodu a zvýší energetickou hladinu. Zdravé tlusté střevo je nezbytné pro celkové zdraví těla. Tlusté střevo je dlouhé asi 1,5 metru a má řadu důležitých funkcí. Jeho hlavním úkolem je ukládat vodu, živiny a minerály a dodávat je tělu.

Onemocnění konzultujte s lékařem

Nemoci tlustého střeva je těžké diagnostikovat. Nejčastěji se objevuje tlak na řitní otvor nebo v okolí žaludku a jater, pálení konečníku, pálení žáhy, bolesti břicha, nevolnosti, zácpa nebo průjem. Tyto stavy je nutné řešit s lékařem a zahájit účinnou léčbu. Příznaky ale mohou poukazovat také na nedostatečný příjem tekutin nebo málo vlákniny.

Doporučený článek:  Pro krásu i zdraví, jsou nabitější vitamíny než doplňky stravy. Přesto nejsou papriky vhodné pro každého

V tlustém střevě se někdy tvoří usazeniny. Jsou to pevné masy stolice, které připomínají malé kamínky. Tyto zbytky ve střevech negativně ovlivňují fungování celého těla a mohou mít hmotnost až několik kilogramů. V lékárnách můžeme zakoupit přípravky podporující očistu tlustého střeva, mnohem zdravější je ale domácí kúra. Aby tlusté střevo lépe fungovalo, je nutné dlouhodobě změnit stravovací návyky. Vyvážený a zdravý jídelníček bohatý na produkty podporující trávení umožní střevo rychle vyčistit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jezte spoustu vlákniny

Dieta pro očistu střev by měla být bohatá především na produkty s vyšším obsahem vlákniny. Ta stimuluje peristaltický pohyb a urychluje vylučování zbytkových fekálních hmot. Důležitou složkou jídelníčku je syrová zelenina, například paprika, cuketa, hlávkový salát, rajčata, červená řepa, chřest, čočka, artyčoky. Vlákninu najdeme i v čerstvém a sušeném ovoci.

Doporučený článek:  Pampeliškový džem zažene chutě na sladké zdravě. Tento zlatý poklad lze jednoduše připravit doma

Je také velmi důležité dodržovat pitný režim a vypít alespoň dva litry čisté vody denně. Pro obohacení chuti můžete přidat citronovou šťávu. Na činnost střev příznivě působí kromě vody také bylinné výluhy, například z máty, zázvoru nebo kopřiv. Vyhněte se tučným a smaženým jídlům, cukrovinkám a vysoce zpracovaným potravinám.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/natural-colon-cleanse
.

Doporučené články