Bez majoránky by česká kuchyně nebyla úplná. Málokdo však ví, o jak cenný lék se jedná

Majoránka se hodí především při smažení bramboráků, slouží ale k dochucení také jiných pokrmů. Vyplatí se ji využít i v případě, že jste nemocní. Obsahuje totiž účinné látky, které mají nejen antibakteriální vlastnosti. Je to také přírodní afrodiziakum a zdroj vitaminů i minerálů. Mimo jiné v ní najdete důležitý vitamin C a betakaroten.

Majoránku si můžete povařit nebo si z ní připravit mast

Majoránka patří mezi koření, která byste měli najít v každé domácnosti. Přidává se nejen do omáček nebo polévek, ale také pod maso. Je to zdravější alternativa soli. Kromě chuti ale přináší také hodně látek a živin pro naše tělo. Majoránka obsahuje nejen vitamin C, ale také draslík, vápník nebo zinek. Cenné silice, jako je sabinen nebo kafr, a flavonoidy jsou také její součástí.

Doporučený článek:  Vaječné skořápky dodají levanduli všechny důležité živiny

Majoránka se skvěle hodí v případě, že máte problémy s trávením. Může tak pomoci lidem, které trápí pálení žáhy nebo vředy. Má antibakteriální vlastnosti a je vhodná na kožní problémy. Akné, záněty nebo rány se díky ní lépe zahojí. Působí dobře také proti virům, můžete ji konzumovat, pokud vás trápí infekce dýchacích cest, horečka nebo kašel. Byly prokázány také protirakovinné vlastnosti tohoto koření.

Zdroj obrázku: Freepik

Majoránka pomůže lidem zhubnout

Účinky majoránky při hubnutí stojí také za zmínku, protože se o nich hovoří čím dál více. Koření zlepšuje látkovou výměnu, a proto se vyplatí ho mít v redukční dietě. Navíc zvyšuje libido, proto patří mezi přírodní afrodiziaka. Jak ale majoránku užívat? Můžete si snadno udělat nálev, bude stačit i sušená forma koření. Zalijte vroucí vodou a počkejte 10–‍15 minut.

Doporučený článek:  Díky obyčejnému plevelu porostou rajčata mnohem rychleji a obsypou se bohatými plody

Pleťové tonikum bude dobře fungovat na akné, výplachy se zase zbavíte bolesti v krku. K inhalaci také můžete koření použít. V lékárnách navíc najdete masti, které si ale snadno můžete vyrobit i doma. U některých lidí se může objevit alergie na toto koření, proto si dávejte pozor, pokud jste na některé produkty citlivější.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-marjoram
.

Doporučené články