Rakytník nedá bacilům šanci. Tahle superpotravina nesmí v podzimní kuchyni chybět

Rakytník je jedinečná rostlina, jejíž plody mohou hodně prospět vašemu zdraví. Plody rakytníku obsahují obrovské množství vitamínu C, ale také vitamíny B12, E, F, K a mnoho minerálů. Rakytník se vám bude hodit hlavně v podzimních a zimních měsících, kdy potřebujete nejsilnější imunitu. Navíc podpoří zdraví srdce, sníží cholesterol a krevní tlak. Co ještě musíte o těchto bobulích vědět?

Co je rakytník?

Rakytník je strom o výšce 5–6 metrů, ale nejdůležitější je z něj ovoce, které plodí. Rakytník se řadí mezi superpotraviny, protože obsahuje 190 bioaktivních látek. Podle odborníků obsahuje až 10krát více vitamínu C než citrony. Zlepšuje krevní oběh, posiluje žíly, dásně i pokožku. Ideální je také pro kardiaky a jedince s rakovinou. Vitamíny i minerály vám poskytnou vše, po čem můžete toužit.

Doporučený článek:  Šťavnaté ostružiny jsou skvělou svačinkou i cenným lékem. Odvar z listů uleví nejen při cukrovce
Zdroj obrázku: Freepik

Zdravotní benefity rakytníku

Rakytník má protizánětlivé, antipyretické, baktericidní a protirakovinné vlastnosti. Díky tomu ho můžete jednoduše využít při nachlazení, kašli, revmatismu, bolesti kloubů, popáleninách a omrzlinách, hepatitidě, vysokém cholesterolu, hypertenzi, onemocnění trávicího traktu, hemoroidech nebo průjmu. Prospěšný bude rozhodně pro každého z nás.

Jak využít zdravé plody rakytníku

Plody stromu můžete použít mnoha způsoby a v každé podobě si zachová své vlastnosti. Vychutnat si ho můžete v podobě zavařeniny, džusu, sušených bobulí a v lékárně najdete také doplňky stravy s tímto ovocem. Pečené čaje jsou velmi oblíbené hlavně v zimě, ale musíte počítat s vyšší cenou produktu, protože rakytník rozhodně není nejlevnější ovoce na trhu.

Doporučený článek:  Rýži ozvláštní koření nebo zelenina, ze zbývající přílohy můžete vytvořit zcela jiný pokrm

Další možností je léčivá tinktura, kterou si můžete vyrobit doma. Kilogram ovoce zasypejte kilogramem cukru a zalijte alkoholem (1,5 litru na kilogram ovoce). Nechte stát na teplém a tmavém místě. Každých pár dnů protřepejte. Po 6 až 8 týdnech bude tinktura připravená na scezení. Potom můžete tekutinu pít po malém množství, když se budete cítit nemocní.

Zdroj: https://www.chatelaine.com/health/wellness/seabuckthorn/
.

Doporučené články