Kuřecí maso patří mezi nejpopulárnější, protože se rychle připravuje, dobře chutná a k tomu vyniká obsahem prospěšných bílkovin. Kuřecí v různých formách se objevuje na jídelníčku rodin k obědu i víkendové večeři. Není nic snazšího než jej připravit jako řízky nebo gyros. Existují navíc stovky různých receptů na úpravu tohoto druhu masa. Kuřecí prsa se prodávají povětšinou vykostěná, přesto je nutné odstranit šlachy, úpony nebo zbytky kůže. Jak na to?
Pozor na zbytky kostí a tuhých chrupavek
Kuřecí prsní řízky jsou hvězdami masných pultů v obchodech, protože jejich příprava je rychlá a hodí se do různých pokrmů – na řízky, do omáčky i jako steaky na gril. Stačí uvařit přílohu v podobě brambor, rýže nebo těstovin a oblíbené jídlo se může podávat. Ještě před začátkem vaření je ale nutné maso dobře zkontrolovat a pomocí nože odstranit veškeré zbytky kostí nebo kůže, šlach, úponů a také chrupavek. Tyto tužší části se mohou dostat do mezizubních prostor, ale mohou též zaskočit v krku a uvíznout v jícnu s neblahými důsledky.
Jak odstranit šlachy a úpony
A jak na odstraňování šlach z kuřecích prsních řízků? Postup je velmi snadný. Omyté a papírovou utěrkou osušené maso se položí na prkénko. Hroty vidličky se umístí pod šlachu, jednou rukou se přidrží maso a druhou s vidličkou se zatáhne v opačném směru. Šlacha se zcela oddělí od masa a může se bezpečně vyjmout. Poté se maso naporcuje dle potřeby nebo podle zadání v receptu.
Celé kuře je výhodnější
Z porcování kuřete může mít leckdo obavy, ale nejsou namístě. Koupit celé kuře je finančně mnohem výhodnější než pořizovat jen prsní řízky. Kuře se naporcuje, přičemž se mohou čtvrtky upéct v troubě, prsní řízky usmažit na řízky, skelet a křídla uvařit na vývar a maso zpracovat do rizota nebo do rajčatové omáčky na špagety. Tímto způsobem se zpracuje celé kuře během chvilky, rozdělené maso do balíčků se může uložit do mrazáku.
Zdroj: https://rouxbe.com/tips-techniques/341-how-to-remove-chicken-tendons