Lektvar krásy a zdraví: nálev z černuchy seté můžeme pít až třikrát denně

Nálev ze semínek černuchy seté má řadu léčivých vlastností. Je přírodním lékem na mnoho neduhů a lze jej velmi jednoduše připravit. Semínka černuchy jsou mimo jiné skvělou přísadou do salátů, polévek, těstovin, pečiva, ale i muffinů nebo sušenek. Olej z černuchy je bohatý na nenasycené mastné kyseliny.

Je zdrojem mnoha cenných látek

Semínka černuchy jsou cenným zdrojem omega-6 a omega-3 mastných kyselin. Obsahují také vitamíny A, E a B, hořčík, železo, vápník, zinek, draslík a selen. Jsou zdrojem prospěšných saponinů, alkaloidů, éterických olejů a dalších látek. Mají protizánětlivé, antibakteriální a fungicidní vlastnosti a fungují jako lék proti bolesti či antidepresiva.

Doporučený článek:  Domácí brusinkový džus si zamilujete. Chutná úžasně, k tomu posílí srdce i mozek

Nálev z černuchy výrazně podporuje imunitu a boj proti alergiím. Je skvělý pro trávicí proces, práci slinivky břišní a zklidnění akné. V kosmetice se využívá jako přípravek pro zdravé a silné vlasy. K přípravě nálevu budete potřebovat jednu polévkovou lžíci drcených semínek černuchy a 250 ml vroucí vody nebo mléka. Semena zalijte tekutinou a nechte 20 minut louhovat, poté sceďte. Můžete přidat trochu medu. Pijte 100 až 150 ml dvakrát nebo třikrát denně.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro krásné vlasy i pleť

Pití nálevu má prokazatelně příznivý vliv na stav vlasů, posiluje je a hydratuje. Navíc pomůže lidem se suchými vlasy se sklonem k vypadávání. Protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti můžete využít i při léčbě akné. Tradiční nálev vychlaďte a použijte jako pleťové tonikum dvakrát denně. Kůže bude produkovat méně mazu a minimalizuje se vznik nových pupínků.

Doporučený článek:  V podzimních dnech přijdou k chuti zeleninové krémové polévky. Zahřejí na těle i na duši

Konzumace černuchy seté zlepšuje práci slinivky břišní a usnadňuje regeneraci tohoto orgánu. Stačí lžičku semínek zalít dvěma sklenicemi vody a 15 minut povařit. Pijte jednu sklenici třikrát denně. Pití nálevu či odvaru by se měly vyhnout pouze těhotné ženy, u kterých může vyvolat předčasný porod. Opatrní by měli být také lidé podstupující chemoterapii nebo radioterapii.

Zdroj: https://teahow.com/black-seed-tea-making-it-taste-benefits-side-effects/
.

Doporučené články