Při zánětu spojivek uleví heřmánkový obklad, alergici ho však nesmějí používat

Záněty spojivek bývají spojené s podrážděním oka, infekcí nebo s alergiemi. Při zarudnutí a hnisavém výtoku pomohou přípravky z lékárny, stejnou úlevu mohou přinést domácí obklady z heřmánku, který vyniká protizánětlivými a protisvědivými účinky. Heřmánek pravý nebo také heřmánek lékařský je lékem na nemocné oči i další neduhy, o jeho vlastnostech věděli už ve starověku, přesto není tato bylinka pro každého. Jakým způsobem se připravují heřmánkové obklady a pro koho nejsou vhodné?

Tuzemská bylinka s velkým renomé

Výhodou heřmánku je jeho hojný výskyt, v tuzemsku se nachází na loukách, na okrajích polí nebo na zahradách. Patří mezi nejčastěji používané bylinky v rámci lidového léčitelství, protože vyniká antibakteriálními, antivirovými, protisvědivými nebo protivředovými účinky. Heřmánek je zdrojem flavonoidů, fenolových kyselin, kumarinů a dalších silic. Nejčastěji se používá nálev při trávicích obtížích, při žaludečních vředech nebo při cukrovce. Je lékem při nachlazení a viróze, při nadměrném stresu nebo potížích se spánkem. Zevně se používá ve formě obkladů při poranění kůže, hemoroidech nebo při očních potížích.

Doporučený článek:  Ďábelská rostlina s magickými účinky: hojivá mast zažene bolest kloubů i zad
Zdroj obrázku: Freepik

Heřmánek při konjunktivitidě

Konjunktivitida neboli zánět spojivek značí zarudnutí nebo zčervenání očí vlivem zánětu, při kterém dochází též k bolestem oka, svědění a pocitům suchého oka. Zánět často doprovází hnisavý výtok z oka. Příčinou vzniku tohoto onemocnění mohou být viry, bakterie nebo alergie. Nepříjemné pocity v oku lze mírnit přípravky z lékárny, ale hojně se používají též heřmánkové obklady. Mohou se použít přímo vylouhované sáčky heřmánkového čaje nebo namáčet gázu či vatový tampon do připraveného vychlazeného nálevu. Obklad se přiloží na postižené místo a ponechá účinkovat asi 20 minut.

Doporučený článek:  Smil písečný je pokladnicí vzácných látek, které pročistí játra od všech škodlivin

Obklady s antiseptickými účinky

Heřmánkové obklady jsou účinné jako první pomoc při svědění nebo pálení očí, protože mají antiseptické vlastnosti a zabraňují dalšímu šíření zánětu. Používání heřmánkových obkladů je bezpečné, přesto nejsou vhodné pro každého. Pozor si musí dát především alergici, u kterých může dojít k silné alergické reakci. Bolest očí, zvýšená svědivost nebo otoky mohou v závažných případech skončit i anafylaktickým šokem. Kromě heřmánku se mohou používat pro zmírnění projevů zánětu spojivek také bylinky, jako jsou světlík, měsíček lékařský, majoránka nebo obyčejný černý čaj.

Zdroj: https://whisperingearth.co.uk/2011/08/23/how-to-make-poultices-and-compresses/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/, https://www.thehealthsite.com/news/are-you-suffering-from-an-eye-infection-try-these-natural-hacks-av0918-599623/, https://www.allergyresources.co.uk/Camomile.php
.

Doporučené články