Zácpa už vás trápit nemusí. Stačí malé změny, které jí budou přirozeně předcházet

Zácpa patří mezi velmi časté problémy. Objevit se může u každého z nás, proto je nutné svému tělu dávat pouze potraviny a produkty, které ji nebudou způsobovat. Někdy je to ale těžké. Naštěstí můžete použít domácí prostředky, kterými zácpě zabráníte, a použít je můžete také jako prevenci. Jaké produkty zrychlí metabolismus a bude se vám díky nim lépe vyprazdňovat?

Odkud se vzala zácpa?

Zácpa se týká až 30 % obyvatel. Je to zdravotní problém, který poznáte podle toho, že málo chodíte na toaletu. Také může být doprovázena dalšími příznaky, podle kterých můžete poznat, že s vaším zažíváním není něco v pořádku. Navíc existuje několik typů zácpy. Může být způsobena sevřením střev, ale také fyzickými problémy při průchodu stolice. Idiopatické zácpy jsou sice nejčastější, ale není známé, proč se objevují.

Doporučený článek:  Zdraví začíná na talíři. Připravte svým dětem oblíbené pokrmy zdravější formou

Zácpa se objevuje v případě, že se nezdravě stravujete, ale také nedostatečně pijete. Přispívá k tomu také sedavý způsob života a nedostatek pohybu. Se zácpou se potýkají i těhotné ženy. Může ji způsobit také onemocnění nebo některé léky, které berete pravidelně. Vždy je nutné se o tomto problému poradit s ošetřujícím lékařem. Zácpa hodně souvisí s životním stylem, který vedete.

Zdroj obrázku: Freepik

Co jíst, abyste se zbavili zácpy?

Vláknina je v takovém případě velmi důležitá. Nejenže zasytí, ale díky ní se vám uleví a budete se lépe vyprazdňovat. V afrických zemích jedí několik set gramů vlákniny denně a problémy se zácpu zde skoro neexistují. Proto je vhodné zvýšit příjem vlákniny na 30–40 g denně, aby se vám dobře trávilo. Vláknina se hodí především ke snídani, můžete si dát nejen zeleninu, ale také některé druhy ovoce. Vhodný bude také celozrnný chléb nebo jiné produkty z celozrnné mouky.

Doporučený článek:  Celebrity propagují nebezpečnou dietu, která tělu vážně uškodí. Nejzdravější strava je úplně jiná

Dodržujte také pitný režim a do jogurtu pak můžete přidat například lněné semínko, které je velmi příjemné nejen chuťově, ale hlavě uleví vašemu trávení. Pomoci může nejen dostatečné množství vody, ale také bylinkové čaje. Na zácpu se doporučují také sušené švestky, které si mohou dát už malé děti. Je to přírodní způsob, jak se zbavit zácpy, a navíc budou dětem chutnat.

Zdroj: https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/constipation/eating-diet-nutrition
.

Doporučené články