Po padesátce je nejlepší čas pro změnu. Zrychlení metabolismu předejde nechtěnému přibírání

Tělo stárnutím prochází určitými změnami. Metabolismus se zpomaluje a shazování přebytečných kilogramů je mnohem těžší. Abyste po padesátce nepřibírali a udrželi si zdravou váhu, musíte si zapamatovat několik důležitých pravidel. Nejdůležitější je dbát na stravovací návyky a vyváženou stravu. Které potraviny z jídelníčku odstranit?

Jak po padesátce zhubnout?

Společně se zpomalením metabolismu dochází také ke ztrátě svalové hmoty. Z tohoto důvodu je důležité doplnit více bílkovin do jídelníčku. Jestli máte nějaké kilo navíc, měli byste si nechat udělat krevní testy a zkontrolovat, jestli je vše v pořádku.

Doporučený článek:  Silná trojka proti každému nachlazení: nachystejte si sirup ze zázvoru, medu a citronu

Nezapomínejte také na to, že strava bez pohybu nebude mít správný efekt. Při sestavování jídelníčku by se mělo přihlížet ke zdravotnímu stavu, a proto byste se měli poradit s lékařem nebo odborníkem na výživu.

Zdroj obrázku: Freepik

Složení jídelníčku je klíčové

Jestli chcete ve středním věku zhubnout, neměli byste spoléhat na nízkokalorické diety. Nejlepší je vyvážená strava a příjem jídla každé 3–4 hodiny. Jídelníček by měl obsahovat cereální produkty, ovoce a zeleninu. Nezapomínejte také na mléko, jogurty a kefíry.

Doporučený článek:  Štiplavá chuť zázvoru ozvláštní nejeden pokrm. Ne vždy ale přináší jenom pozitiva

Odborníci doporučují omezit červené a zpracované maso (klobásy, salámy, paštiky apod.). Naopak byste měli jíst mastné ryby, které jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Velmi důležitá je také dostatečná hydratace.

Co po 50. narozeninách nejíst?

Odborníci doporučují zcela vyloučit ze stravy sůl a cukr. Neměli byste také jíst slané pochutiny nebo rychlé občerstvení. Alkohol a další stimulanty pro zdraví a váhu také nebudou přínosné. Tučné produkty a uzeniny vám při udržení zdravé váhy rovněž nepomohou.

Doporučený článek:  Červená řepa má rozhodně co nabídnout. Pečená v troubě zachutná i největším odpůrcům této zeleniny

Hotové knedlíky, palačinky, krokety, bramborové knedlíky nebo tlusté řízky také nemají v jídelníčku místo. Zdravá a vyvážená strava je v pokročilém věku velmi důležitá, i když měnit své návyky v tomto věku může být velmi těžké.

Zdroj: https://www.aarp.org/health/healthy-living/info-2021/superfoods-for-adult-health.html
.

Doporučené články