Občas se může stát, že se po jídle cítíme plní, nafouklí a těžcí. Některé potraviny tělo tráví hůř než jiné. Lidské tělo tráví potravu 15–30 hodin. Pokud po jídle často zažíváme pocit únavy místo přílivu energie, měli bychom si projít jídelníček a své stravovací návyky přehodnotit.
Čemu se raději vyhnout?
Strava by měla být zdravá a vyvážená. Ne vždy se to povede, ale ve většině případů by měla. Na která jídla bychom si měli dát pozor a ve stravě je omezit?
- Smažené a pečené maso,
- uzené a konzervované ryby,
- smetanové dezerty,
- houby,
- rychlé občerstvení.
Každý občas zahřeší, ale mělo by to být s rozumem. Maso se tráví 6–8 hodin a ryby byste měli připravovat radši na páře nebo v troubě s bylinkami. Pokud si občas dopřejete dezert s mascarpone, počítejte s tím, že ho můžete trávit až 5 hodin. Houby jsou extrémně špatně stravitelné. Zcela nevhodné je podávat je se smetanovou omáčkou. Když už jíte houby, nejvhodnější úpravou je přidat je do polévky nebo míchaných vajíček.
Co budeme trávit déle než 6 hodin?
- Živočišné tuky – slaninu, sádlo,
- výrobky z vepřového masa,
- luštěniny,
- zelí.
Které produkty se tráví rychle?
- Ovoce a zelenina,
- vejce,
- mléčné výrobky (nízkotučné),
- vařené ryby a drůbež.
Jak urychlit trávení?
Můžeme si snadno pomoci. Vhodné je již při přípravě jídla použít koření, jako je kurkuma, skořice, chilli nebo zázvor. Trávení závisí na tom, kolik obsahuje potrava tuku, bílkovin a cukrů, a pak na způsobu přípravy. Důležité je jídlo pokaždé důkladně rozžvýkat a nejíst příliš rychle. Čím více potravu v ústech rozmělníme, tím lépe si s ní žaludek a střeva poradí. Pokud se naopak dostane do trávicího systému vzduch, můžeme pociťovat potíže, jako je plynatost, říhání nebo pocit plnosti. Můžete si pomoct také bylinnými nálevy z heřmánku, máty nebo kmínu. Urychlují trávicí procesy a podporují činnost trávicího systému.
Zdroj: https://www.webmd.com/digestive-disorders/ss/slideshow-foods-to-avoid