Maca pomáhá proti únavě, při stresu nebo pro harmonizaci krevního tlaku

Maca je v tuzemsku stále populárnější a tato rostlina z Peru je považována z mnoha důvodů za zázrak. V jihoamerické zemi je připodobňována k ženšenu a maca je nedílnou součástí běžného jídelníčku. Nejčastěji se kořen této zeleniny používá při únavě a slabosti, při velké stresové zátěži nebo pro podporu libida. V jakých případech se doporučuje užívání kořene macy a pro koho tento druh lidové medicíny není vhodný?

Zázračná řeřicha peruánská

Nejčastěji se objevuje pod názvem maca či maka nebo jako kořen maca. Jedná se o superpotravinu, která se do tuzemska dováží z jihoamerického Peru, kde roste ve vysokých nadmořských výškách v Andách. Oficiální název této rostliny je řeřicha peruánská, namísto kořene má bulvu a o její prospěšnosti věděly starověké národy ještě dávno před Inky. Bulva má červenou, černou nebo žlutou barvu. V jídelníčku domorodých obyvatel Peru se objevuje každodenně, protože má celou řadu pozitivních účinků na zdraví. Bulva se vaří nebo peče v popelu, případně suší do zásoby.

Doporučený článek:  Jednoduchý a velmi rychlý sendvičový salát na toasty
Zdroj obrázku: Freepik

Oblíbený nápoj nejen v Andách

Velmi populární je fermentovaný nápoj, kterému se říká maca chicha, jehož obliba roste celosvětově. Prášek maca má kořenitou, někdy zemitou a výraznou chuť, voní po karamelu. Prášek maca je prospěšná látka obsahující vlákninu, aminokyseliny, minerály, zejména sodík, vápník, měď a zinek, dále polyfenoly, saponiny, třísloviny, glukosinoláty, rostlinné steroly a polynenasycené mastné kyseliny. V lidové medicíně se používá pro zvýšení sexuální touhy u mužů, nadto pozitivně působí na fungování buněk a maca má též protirakovinné účinky.

Doporučený článek:  Hrášek je ideální do redukčního jídelníčku i během těhotenství

Proti osteoporóze i depresím

Při jakých potížích ještě kořen maca pomůže? Brání rozvoji osteoporózy, proto je vhodný pro seniory, u kterých současně zmírní možné příznaky depresí nebo úzkostí v souvislosti s vyšším věkem. Má pozitivní vliv na harmonizaci krevního tlaku a reguluje hladinu cukru v krvi. Má silné stimulační účinky a jeho použití je vhodné při dietě. Neméně často je doporučován při slabosti, déletrvající únavě, vyčerpání a stresovém vypětí. Kořen maca není vhodný pro těhotné a kojící ženy, při onemocnění štítné žlázy nebo při užívání léků na vysoký krevní tlak. Přípravky s maca jsou určené pouze pro dospělé.

Zdroj: https://www.forbes.com/health/body/maca-root-benefits/
.

Doporučené články