Z plesnivých rajčat lze připravit hnojivo pro rostliny nebo z nich vypěstovat nové sazenice

Možná jste se už někdy ocitli v situaci, kdy jste se museli zbavit plesnivé zeleniny nebo ovoce, protože jste si nevěděli rady s jejich osudem. Mnoho lidí má tendenci vyhazovat takové potraviny, aniž by si uvědomovali, že by pro ně mohli najít alternativní využití. Co kdybychom vám řekli, že shnilé ovoce může posloužit jako účinné hnojivo pro rostliny?

Domácí hnojivo z plesnivých rajčat

Plíseň se často objevuje na rajčatech v důsledku dlouhodobého působení teplého vzduchu. Namísto toho, abyste tato rajčata jedli, můžete je využít jako užitečné hnojivo pro své rostliny. Dejte plesnivá rajčata do teplé nádoby spolu s dalšími organickými zbytky, například slupkami od brambor nebo banánů. Nechte je rozkládat se a fermentovat, čímž vytvoříte domácí hnojivo plné živin. Toto hnojivo můžete použít na všechny druhy rostlin, ať už jsou umístěny v květináči, nebo v zahradě. Pomocí těchto recyklovaných zbytků snižujete množství odpadu a přispíváte k udržitelnému zahradničení.

Doporučený článek:  Zdravím nabitý česnek můžete mít stále po ruce. Jeho pěstování je snadné
Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste znovu vypěstovat rajčata

Semínka plesnivých rajčat lze také využít k opětovnému pěstování zeleniny. Vytáhněte semínka z plesnivých rajčat a zasaďte je do vhodného substrátu. Poskytněte jim vhodné podmínky, jako je dostatek slunečního světla a pravidelné zalévání. Během několika týdnů by měla semena klíčit a vytvářet nové rostliny. Tímto způsobem si můžete znovu vypěstovat čerstvá a zdravá rajčata z odpadků.

Plesnivá rajčata pro hustší rostliny

Dalším způsobem, jak využít plesnivá rajčata, je jejich vložení do květináče a ponechání je v teple a na slunci. Rajčata začnou růst, a když budou dostatečně silná, můžete je přesadit do země nebo do většího květináče. Tento postup pomůže rostlině vyvíjet se do hustší a silnější formy. Můžete tak vytvořit zeleninový doplněk ke svému jídlu, nebo dokonce použít plesnivá rajčata k přípravě domácího kečupu, který má jinou chuť než kupované varianty a ušetří vám peníze.

Doporučený článek:  Vaječné skořápky a banánové slupky končí většinou v koši. Tato chyba se může vymstít

Využití plesnivých rajčat je skvělým způsobem, jak minimalizovat odpad a přispět k udržitelnějšímu životnímu stylu. Můžete tak snadno přeměnit nepoužitelnou potravinu na užitečný zdroj živin pro své rostliny a zároveň ušetřit peníze za nákup nových plodů.

Zdroj: https://www.eatortoss.com/a-moldy-tomato/
.

Doporučené články