Výsadba lilií na jaře: kdy a kde začít?

Výsadba lilií na zahradě je důležitá, když chcete mít nádherný ostrůvek barevných květin, které na první pohled přitáhnou pohled každého kolemjdoucího. Navíc mají nádhernou vůni. Abyste si v sezóně užili jejich společnost, musíte je vysadit na jaře a poskytnout jim vhodné podmínky. Nejlepší čas se nezadržitelně blíží, ale nejdřív si to musíte pořádně naplánovat.

Kdy zasadit lilie a kde začít?

Existují hned dva termíny, které jsou pro výsadbu těchto nádherných květin vhodné. Zkušení zahradníci ale doporučují ten první, protože jedině tak budou mít rostliny šanci zakořenit a budou připravené na zimní teploty i nadcházející sezónu. Výsadbu byste měli provádět od dubna do května, což je již velmi brzy. Plánovat byste proto měli začít již v březnu, abyste byli připraveni.

Doporučený článek:  Vaření těstovin má několik jednoduchých pravidel. Díky nim se nikdy nerozvaří

Plánování má jeden další a velmi důležitý důvod. Během března najdete v zahradnictvích největší výběr cibulek, ze kterých budete moci vybírat. Při nákupu se vždy dívejte na jejich vzhled a berte jen zdravé exempláře bez jakéhokoli zabarvení nebo stop po poškození nebo nemocí. Jakmile tyto kousky najdete, máte téměř vyhráno.

Zdroj obrázku: Freepik

Práce začíná 14 dní před výsadbou

Cibulky by měly být zasazeny ihned po jejich zakoupení, ale v té době již pro ně musíte mít připravenou půdu. Ideálně byste to měli udělat asi dva týdny před plánovanou výsadbou. Zvolte krásné místo, vyčistěte od plevelu a zkypřete půdu. Půda bude mít dostatek času se usadit. Díky tomu budete moci vložit cibulky lilií do správné hloubky (10-15 cm u nízkých a 15-20 cm u vysokých odrůd).

Doporučený článek:  Nachystejte podzimní piknik plný sezónních produktů v chutných kombinacích

Minimální vzdálenost, kterou byste měli dodržet, je asi 25 centimetrů mezi jednotlivými cibulemi, protože některé rostliny budou rozložitější a budou potřebovat i větší prostory, např. 50 centimetrů. Cibulky vložte do hlubiny v půdě, zakryjte a jemně oklepejte půdu. Nakonec je všechny zalijte, ale dávejte si pozor, aby vody nebylo příliš mnoho. Musíte se vyhnout vytvoření bahnitého prostoru. A potom už musíte jen počkat, až zakoření, vyrostou a budou zdobit vaši zahradu.

Zdroj: https://www.sarahraven.com/articles/how-to-plant-and-grow-lilies
.

Doporučené články