Léto je obdobím, kdy chodíme po lese a vychutnáváme si lesní borůvky, maliny i jahody. Než vezmete do úst bobule přímo z keře, měli byste se zamyslet nad možnými následky. Pro játra to totiž nemusí být vůbec správné rozhodnutí. Dnes se podíváme na to, co se stane s játry po konzumaci nemytých bobulí z lesa.
Mnoho lidí na to nemyslí, ale po lese se pohybuje mnoho zvířat a pochopitelně každé z nich tam vykonává svou potřebu. Někdy může skončit i na těchto plodech, což může být velmi nebezpečné. Jakmile sníte plody lesního ovoce, které byly kontaminovány zvířecím trusem, můžete velmi vážně onemocnět. Proto byste si je vždy měli vzít domů, umýt a poté sníst.
Lékaři varují před konzumací nemytých bobulí
Většina z nás si myslí, že lesní plody nevyžadují žádné očištění. Opak je pravdou. Podle lékařů se na lesní borůvky nebo jiné plody může dostat liščí trus, který může být kontaminovaný tasemnicí způsobující echinokokózu. Tato nemoc napadá hlavně játra, žlučovody a blízké cévy. Rozšířit se ale může také do jiných orgánů nebo do krve.
Co se děje s játry během echinokokózy?
Podle lékařů tato nemoc není přenosná na lidi, se kterými budete v kontaktu. Lidé, kteří se dostanou do styku s kontaminovaným ovocem, ale mohou vážně onemocnět. Echinokokóza je velmi závažná nemoc, přičemž tasemnice může v těle žít po mnoho let a probudit se až po velmi dlouhé době. Larvy tasemnice se na počátku zabydlí v pravém laloku jater a vytvoří malá ložiska.
Tímto způsobem postupně infiltrují postižený orgán a přilehlé orgány (bránici, slinivku, lymfatické uzliny, perirenální prostor). To vede ke vzniku dalších ložisek, která mohou měřit od několika milimetrů až po 20 centimetrů. Larvy se navíc začnou přesouvat i do dalších orgánů, jako jsou plíce, slezina nebo kosti. Neriskujte a vždy borůvky i další plody před konzumací umyjte. Můžete se díky tomu jednoduše vyhnout nebezpečné nemoci, která vás může zabít.
Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7033989/