Káva posiluje srdce a prodlužuje život. Je ale nutné pít ji s rozumem

Instantní i mletá káva nás může ochránit před srdečními chorobami a díky tomu prodloužit náš život. Pravidelná konzumace dvou až tří šálků kávy denně vám rozhodně neublíží. Právě naopak. Podle vědců je toto množství skvělé pro organismus. Jestli chcete posílit své zdraví, měli byste pít tento hřejivý nápoj každý den. Užijete si jeho vynikající chuť a ještě zlepšíte své zdraví.

Proč je káva zdravá pro srdce?

Vědci se o kávu a její vliv na zdraví zajímají již velmi dlouho. Teprve nedávno ale přišli s tím, že pití alespoň jednoho šálku denně pomáhá snížit riziko akutního selhání ledvin. Nejnižší riziko je ovšem u jedinců, kteří pijí pravidelně 2–3 šálky kávy denně. Pro milovníky kávy ale máme také další skvělé zprávy. Pravidelné pití kávy je totiž velmi přínosné také pro srdce.

Doporučený článek:  Cuketa je všestranná zelenina, její pěstování není těžké
Zdroj obrázku: Freepik

Kolik šálků je zdravé a kolik je příliš mnoho?

Vědci v Austrálii se snažili zjistit, kolik šálků kávy je nejlepší pro zdraví. Dokonce se zaměřili na různé druhy kávy. Podle jejich závěrů dokáže mletá káva snížit riziko předčasného úmrtí o 27 %, káva bez kofeinu o 14 % a rozpustná káva pouze o 11 %. Pravidelné pití 2–3 šálků mleté kávy denně může snížit riziko srdečních onemocnění až o 20 %.

Odborníci také při studii přišli na to, že konzumace mleté a instantní kávy s kofeinem může snížit arytmii nebo fibrilaci srdečních síní. V tomto případě 4–5 šálků mleté kávy denně sníží riziko o 17 procent, zatímco 2–3 šálky instantní kávy sníží riziko arytmie o 12 procent. Obecně se ale více než 3 šálky kávy denně považují za zdraví škodlivé.

Doporučený článek:  Kysané vs. nakládané zelí: každé se připravuje jinak, jinak působí také na zdraví

Zdravotní účinky kávy podle vědců

Podle prof. Petera Kistlera by se měla káva zařadit do zdravého jídelníčku každého z nás. Lidé by přitom podle něj neměli přestat pít kávu ani v případě, že se u nich rozvine srdeční onemocnění. Jestli již kávu pijete, je pro váš organismus zaručeně zdravá a do jisté míry chrání vaše zdraví. Přiměřené pití kávy je i podle vědců pro naše tělo zdravé, a proto se toho nemusíte obávat.

Zdroj: https://www.gcrmag.com/daily-coffee-may-benefit-the-heart-new-study-says/, https://www.alfredhealth.org.au/news/coffee-the-secret-to-a-long-life/, https://www.rnz.co.nz/national/programmes/sunday/audio/2018836779/coffee-consumption-good-for-heart-health-research-finds, https://www.acc.org/Latest-in-Cardiology/Articles/2022/03/25/17/36/Coffee-a-Day-May-Benefit-the-Heart-acc-2022, https://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/coffee-longer-life/, https://health.clevelandclinic.org/how-much-caffeine-is-too-much/
.

Doporučené články