Vánoce nemusí být pro trávení náročné. Superpotraviny a zdravé ingredience odlehčí jídelníček

Využití superpotravin a zdravých ingrediencí ve sváteční kuchyni může obohatit vánoční menu a přidat mu výživný rozměr. Zde je několik tipů, jak můžete tyto superpotraviny a ingredience začlenit do své sváteční kuchyně:

 1. Bobečková omáčka s brusinkami: Namísto tradiční brusinkové omáčky plné cukru zkuste připravit omáčku z borůvek nebo brusinek s nízkým obsahem cukru. Můžete přidat med nebo javorový sirup pro přirozenou sladkost.
 2. Quinoa stuffing: Zdravější náplň do krůčku nebo krocanu může obsahovat quinou, která je bohatá na bílkoviny a vlákninu. Přidejte zeleninu, bylinky a ořechy pro výraznou chuť.
 3. Avokádový dresing na salát: Místo těžkých dresingů s majonézou nebo smetanou zkuste připravit dresing z avokáda. Smíchejte avokádo s jogurtem, citronovou šťávou, solí a pepřem pro lehký a osvěžující dresing.
 4. Pečená sladká brambora: Sladká brambora je superpotravina bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály. Pečená sladká brambora s bylinkami a olivovým olejem je skvělým příspěvkem k vánočnímu stolu.
 5. Květáková kaše: Květáková kaše je zdravou alternativou klasickému bramborovému pyré. Připravte ji tím, že květák povaříte, rozmixujete a přidáte olivový olej a bylinky.

  Zdroj obrázku: Freepik
 6. Ryby: Místo těžkých masových hlavních chodů uvařte rybu, jako je losos nebo treska. Ryby jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny a jsou lehčím zdrojem bílkovin.
 7. Tmavá čokoláda: Při přípravě dezertů zvolte tmavou čokoládu s vysokým obsahem kakaa. Tmavá čokoláda je bohatá na antioxidanty a má nižší obsah cukru než mléčná čokoláda.
 8. Ořechy: Ořechy jsou superpotravinou bohatou na zdravé tuky, bílkoviny a vlákninu. Můžete je přidat do salátů, náplní do pečeného masa nebo je servírovat jako svačinu.
 9. Kurkuma: Tato kořenice má silné protizánětlivé vlastnosti. Můžete ji přidat do omáček, polévek nebo marinád na maso.
 10. Ovesné vločky: Zdravé vločky můžete použít na přípravu granoly, ovesných sušenek nebo ovocných crumble dezertů.
 11. Rajčata: Rajčata jsou bohatá na lykopin, antioxidant, který může podpořit zdraví srdce. Použijte rajčata ve svých omáčkách, salátech nebo při přípravě omáček.
 12. Řecký jogurt: Řecký jogurt je bohatý na bílkoviny a můžete ho použít jako náhradu smetany nebo majonézy ve svátečních receptech.

Tyto superpotraviny a zdravé ingredience mohou přidat výživnou hodnotu a chutný rozměr vašim svátečním pokrmům. Experimentujte s různými recepty a zkuste nové kombinace, které přinášejí radost a zdraví na váš vánoční stůl.

Zdroj: https://duffstreetclinic.com.au/7-superfoods-to-add-to-your-meals-this-christmas/
Doporučený článek:  Co sousto, to kousek rakoviny do těla. Tyto produkty raději rovnou vyhoďte do koše
.

Doporučené články