Výběr správné papriky není radno podceňovat. Vzhled i barva může rozhodovat i o obsahu důležitých látek

Tato zelenina je výjimečná tím, že má řadu pozitivních účinků na naše zdraví.  Můžete ji variabilně používat jak do studených, tak do teplých pokrmů, aniž by přišla o většinu svých vitamínů. Hodí se na konzumaci k pečivu, na obložený talíř, ale i na zapékání, grilování přípravu omáček a další tepelnou úpravu. Je variabilní, nabízí nám větší množství vitamínů a každá paprika nám dodá něco trochu jiného.

Co mají papriky společné?

Jsou nízkokalorické a obsahují hodně vlákniny, vitamín C a vitamín A.  Všechny obsahují kapsaicin, což je sloučenina, která zrychluje metabolismus a má pozitivní vliv na imunitu. Nepálivé papriky ho obsahují méně, různé druhy chilli papriček pak výrazně více. Konzumace paprik snižuje riziko Parkinsonovy choroby. Dále zlepšuje krevní oběh a chrání srdce. Při pravidelné konzumaci dokážou snížit hladinu špatného cholesterolu. Opatrní s konzumací buďte v případě, že trpíte revmatismem nebo onemocněním střev, mohly by vám podráždit žaludek.

Doporučený článek:  Pohankové nudle jsou alternativa k běžným těstovinám. Oproti nim přinášejí i něco navíc

Červené papriky

Vyznačují se vysokým podílem vitamínu A a C, což jsou vitamíny s příznivými účinky na pleť.  Je výjimečná tím, že obsahuje rutin, který chrání cévy před kornatěním.

Žluté papriky

Mají vysoký obsah vitamínu E a antioxidantů, které poskytují vysokou ochranu očím. Pomáhají předcházet šedému zákalu.

Zelené papriky

Vyznačují se tím, že obsahuje nezanedbatelné množství kyseliny listové. Zejména těhotné ženy by si je měly dopřávat. Také podporují krvetvorbu.

Chilli papričky

Zvláštní kapitolou jsou pak chilli papričky. Mnozí je konzumují pro jejich výrazně pálivou chuť, nebo přidávají do omáček. Jsou výborným dochucovacím prostředkem, a navíc mají řadu účinků na zdraví. Pomohou vám vyhnout se nachlazení, nebo zhubnout. Chilli totiž potlačuje chuť k jídlu. Pokud si ho budete ale dopřávat pravidelně, tělo si na ně zvykne a pomoc při hubnutí již nebude tak efektivní.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-paprika
.

Doporučené články