Dětí a mladistvých s nadváhou a obezitou celosvětově přibývá. V České republice je situace vážná, navíc se zhoršila v průběhu pandemie a karanténních opatření. V současnosti asi čtvrtina školáků nemá ideální váhu, proto lékaři apelují na rodiče, aby dbali na správnou životosprávu, případně dítěti upravili stravovací režim a zajistili vhodný pohyb. U dětí je třeba k dietě přistupovat individuálně, vždy záleží na věku, pohlaví, stupni obezity a dalších faktorech, které je třeba vzít v potaz. Jak z pozice rodičů přistupovat k redukci váhy u dětí a dospívajících?
Pozor na diety
Stravování u dětí je třeba pojímat komplexně, rozhodně se nedoporučují nízkoenergetické diety u předškoláků nebo školáků na prvním stupni základní školy. V zásadě stačí dodržování běžné výživové pyramidy a vyloučení sladkostí, snacků a jídel z fastfoodů, přičemž podstatné je zvýšení fyzické aktivity. U starších dětí a teenagerů platí to samé, nastolit stravovací režim s vhodnými potravinami se sníženým obsahem cukru a kalorií. Právě zdravá strava je nejúčinnějším lékem proti nadváze a obezitě, navíc zajistí správný vývoj kostí a svalů, vede ke snížení rizika rozvoje závažných civilizačních onemocnění. Naopak nedostatek důležitých živin při vylučovací dietě zpomaluje růst a vývoj.
Zásadní role rodičů
Děti samotné nejsou schopny rozlišit, co je zdravé nebo škodlivé, některá jídla jim chutnají více, jiná méně. Pro snížení hmotnosti je třeba snížit kalorický příjem, hubnutí musí být pozvolné a udržitelné. Také u dětí hrozí jojo efekt, proto je třeba postupně krok za krokem měnit stravovací návyky dítěte. Pro začátek odborníci radí zapisovat několik dnů vše, co dítě sní, z toho se vypočítá energetický příjem, který může doznat změn. Žádná zázračná dieta ale neexistuje, tím spíše v dospívání, vždy je základem správný jídelníček a pohyb.
Největší chyby v jídelníčku dětí a dospívajících:
- nedodržování časů jídel, vynechávání snídaně a konzumace jídel v noci při sledování počítače, mobilního telefonu či tabletu;
- přejídání;
- velké množství sladkostí, cukrovinek, zmrzliny;
- pití limonád a sladkých či kofeinových sycených nápojů;
- doslazování nápojů cukrem;
- slazené cereálie k snídani namísto ovesné kaše s čerstvým ovocem a bílým jogurtem;
- nedostatek bílkovin;
- málo mléka, mléčných a kysaných produktů v jídelníčku;
- žádná nebo malá konzumace ryb, ovoce, zeleniny;
- příliš uzenin, tavených sýrů a paštik ve stravě;
- fastfoodové občerstvení, hranolky, hamburgery, pizza;
- konzumace slaných snacků, chipsů, tyček;
- žádná fyzická aktivita, málo chůze a pohybu;
- nedostatečný pitný režim;
- jídlo za odměnu, proti stresu nebo z nudy;
- nucení k dojídání porcí nebo naopak přidávání jídla.
Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/childhood-obesity/diagnosis-treatment/drc-20354833, https://www.cdc.gov/healthyweight/children/index.html, https://www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/helping-your-child-who-is-overweight, https://www.news-medical.net/health/Diet-for-Obese-Children-and-Teenagers.aspx, https://www.health.harvard.edu/blog/why-keep-a-food-diary-2019013115855,