Jahody v létě osvěží. Při jejich pěstování je vhodné dodržet několik pravidel

Jahody patří bezesporu mezi nejpopulárnější ovoce, které milují děti i dospělí. Chutnají sladce, krásně voní, k tomu obsahují mnoho živin, vitamínů a minerálů. Často se používají jako přísada do dezertů nebo jako ozdoba na dorty. Jahůdky ze zahrádky bývají nejlepší, ale jak docílit, aby byly plody velké, zároveň sladké a šťavnaté? Zkušení zahradníci vědí, proto je dobré se řídit jejich pravidly.

Vitamínu C jako citrusy

Když céčko, tak citrusy. Ale kdepak, jahody obsahují obdobné množství vitamínu C jako citrusové ovoce, navíc skrývají také další potřebné látky, jako jsou draslík, vápník, fosfor nebo hořčík. V jahodách nechybí též důležité flavonoidy, antioxidanty nebo vláknina, která napomáhá trávení a zlepšuje střevní peristaltiku. Ke všemu mají červené plody nízký glykemický index a jsou nízkokalorické, pomáhají hydratovat organismus, protože jsou tvořeny až z 87 procent z vody. To je také důvod, proč v parném létě chutnají tak skvěle.

Doporučený článek:  Základem zdravého hubnutí je vyvážený a pestrý jídelníček
Zdroj obrázku: Freepik

Pro sexuální apetit i krásnou pleť

Jahody jsou skvělou letní svačinkou, ale rovněž lékem pro zdraví. Plody jahodníku pozitivně ovlivňují kardiovaskulární systém a podporují činnost srdce, k tomu pomáhají při chudokrevnosti. Jsou balzámem pro pohlavní orgány, stimulují tvorbu testosteronu a mají afrodiziakální účinky, protože obsahují zinek, mangan a další antioxidanty zlepšující prokrvení pohlavních orgánů. Jahody se používají též v kosmetice při čištění pórů a pro rehydrataci pokožky.

Sladké a šťavnaté plody ze zahrádky

Pěstování jahod na zahradě je příjemnou povinností všech zahradníků, potřebují ale úrodnou půdu s pH v rozmezí 5,5 až 6,2 stupně. Stupeň kyselosti není jediné, co se musí dodržet. Jahody se musí sázet v dostatečné vzdálenosti od maliníků, ostružiníků, okurek nebo brukvovité zeleniny. Naopak jim svědčí sousedé v podobě cibule, česneku, fazolí, hrášku, salátů, mrkve a ředkviček. Pro zlepšení kvality plodů se doporučuje zasadit do blízkého okolí jahodníků tymián, mátu, šalvěj nebo kmín. Keříky se musí pravidelně zalévat a nesmí se zapomenout na plení.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-strawberry, https://www.medicalnewstoday.com/articles/strawberries, https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-strawberries/, https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/strawberry-skin-benefits, https://www.masterclass.com/articles/strawberry-companion-plants
.

Doporučené články