Psychobiotická strava dokáže snížit hladinu stresu. Odborná studie přinesla pozitivní poznatky

Je známo, že stres nepříznivě ovlivňuje naše tělo. Ukazuje se ale, že některé potraviny dokážou úspěšně snížit jeho úroveň. Vědci se blíže podívali na psychobiotickou stravu a zjistili, co může být lékem na stres.

Co ukázaly výsledky výzkumu?

Výsledky studie o souvislosti stresu a stravy byly publikovány ve vědeckém časopise Molecular Psychiatry. Cílem experimentu bylo analyzovat vliv psychobiotické stravy na změny v mikrobiomu a na duševní zdraví. Studie se zúčastnilo celkem 45 dospělých. Dvacet čtyři z nich jedlo psychobiotickou stravu. Tito lidé mohli konzumovat celozrnné potraviny, zeleninu a ovoce s prebiotickými vlastnostmi, fermentované potraviny a luštěniny. Nemohli ale sáhnout po rychlém občerstvení, sladkostech a slazených nápojích. Zbývajících 21 lidí tvořilo kontrolní skupinu, která se stravovala standardně podle potravinové pyramidy.

Doporučený článek:  Při onemocnění štítné žlázy hraje jídelníček klíčovou roli. Tělo potřebuje podpořit správnými složkami
Zdroj obrázku: Freepik

Souvislosti stravy a stresu

Menu respondentů, kteří zahájili psychobiotickou dietu, obsahovalo: 6–8 denních porcí ovoce a zeleniny bohatých na prebiotika, například cibuli, pórek, zelí, jablka, banány, 5–8 denních porcí obilovin, 3–4 týdenní porce luštěnin, 2–3 denní porce fermentovaných potravin, například zelí, kefír nebo kombuchu. Vědci se spoléhali na vzorky krve, moči a stolice odebrané od testovaných a dotazníky, které vyplnili. Výsledky ukázaly, že psychobiotická strava skutečně vedla ke snížení vnímaného stresu.

Opatrný optimismus

Ve skupině s dietou vnímalo snížení stresu 32 procent lidí a v kontrolní skupině 17 procent. Autoři studie ale poznamenali, že i když strava měla silný dopad na vnímaný stres a vyvolala metabolické změny ve střevní mikroflóře, ještě nemůžeme jásat. Ačkoli výsledky znějí optimisticky, mělo by se k nim přistupovat opatrně. Pro potvrzení závěrů je totiž nutné provést ještě další studie, mnohem delší a praktikované na větším vzorku lidí.

Zdroje:
https://www.nature.com/articles/s41380-022-01817-y
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8875876/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/psychobiotic-diet-could-kimchi-kefir-or-kombucha-lower-your-stress
.

Doporučené články