Pálení žáhy zmírní jedlá soda, zázvor, aloe vera nebo fenykl

Pálení žáhy je častým problémem, který postihuje miliony lidí po celém světě. Je to bolestivý a nepříjemný pocit na hrudi, ke kterému dochází, když žaludeční kyselina proudí zpět do jícnu. Zatímco volně prodejné léky mohou být účinné pro zmírnění pálení žáhy, existuje také několik domácích prostředků, které mohou pomoci. V tomto článku představíme příčiny pálení žáhy a některé z nejúčinnějších domácích prostředků, jak se tohoto nepříjemného pocitu zbavit.

Co způsobuje pálení žáhy

Pálení žáhy je způsobeno refluxem žaludeční kyseliny do jícnu. K tomu může dojít z několika důvodů, včetně:

  • jedení příliš mnoho jídla nebo příliš rychle,
  • konzumace tučných nebo kořeněných jídel,
  • pití alkoholu nebo sycených nápojů,
  • nadváhy či obezity,
  • těhotenství,
  • kouření,
  • užívání některých léků, jako je aspirin nebo ibuprofen.

Příznaky pálení žáhy mohou zahrnovat pocit pálení na hrudi, krku nebo žaludku, potíže s polykáním a kyselou chuť v ústech.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí léky na pálení žáhy

Typický lék na pálení žáhy představuje jedlá soda. Jedlá soda je přírodní antacidum, které pomáhá neutralizovat žaludeční kyselinu a poskytnout úlevu od příznaků pálení žáhy. Chcete-li použít jedlou sodu na úlevu od pálení žáhy, smíchejte jednu čajovou lžičku jedlé sody se sklenicí vody a pomalu vypijte. Je důležité si uvědomit, že jedlá soda by měla být používána s mírou, protože její přílišná konzumace může vést k vedlejším účinkům, jako je nevolnost a nadýmání. Navíc lidé, kteří jsou na dietě s nízkým obsahem sodíku nebo mají vysoký krevní tlak, by se měli před použitím jedlé sody jako léku na pálení žáhy poradit se svým lékařem.

Doporučený článek:  Po otevření kyselých okurek může přijít šok. Nevábná plíseň je důsledkem několika chyb

Pomoci vám může také zázvor, který má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit zánět v jícnu a žaludku. Pro zmírnění pálení žáhy můžete pít zázvorový čaj nebo sníst malý kousek kořene zázvoru. Také šťáva z aloe vera má uklidňující vlastnosti, které mohou pomoci snížit zánět a podráždění v jícnu. Před jídlem vypijte čtvrt šálku šťávy z aloe vera, abyste předešli pálení žáhy. Zkusit můžete i semena fenyklu, která obsahují sloučeniny, které mohou pomoci snížit zánět a zlepšit trávení. Na zmírnění pálení žáhy můžete buď žvýkat semínka fenyklu, nebo pít fenyklový čaj.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heartburn/symptoms-causes/syc-20373223, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9617-heartburn-overview, https://www.medicalnewstoday.com/articles/9151, https://www.medicalnewstoday.com/articles/314932, https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/ginger-benefits, https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-aloe-vera-drink/, https://www.webmd.com/food-recipes/health-benefits-fennel
.

Doporučené články