Nadbytek kávy s tělem pořádně zamává. Jasné signály prozradí, že je načase zvolnit

Mnoho lidí začíná svůj den šálkem kávy. S množstvím kofeinu by se to však nemělo přehánět. Vědci stanovili denní bezpečnou dávku a podle určitých příznaků můžete poznat, že vaše tělo bojuje s nadbytkem kofeinu.

Co kofein dovede?

Kofein není zdaleka jedinou složkou, která se v kávě vyskytuje. Káva také obsahuje antioxidanty a další aktivní složky, které mohou snížit zánět a riziko některých onemocnění. Jaké vlastnosti, kromě stimulace, jsou kávě připisovány?

Podle vědců pití kávy ve správném množství snižuje riziko předčasného úmrtí. Existují také studie, které prokázaly, že u lidí, kteří pijí více kávy, je menší pravděpodobnost vzniku diabetu 2. typu. Káva údajně také dovede chránit játra a zvyšovat jejich činnost.

Doporučený článek:  Bílý povlak na čokoládě vyvolává obavy. Vzniká přitom z jednoduchého důvodu

Kolik kávy je příliš mnoho?

Vědci stanovili, že zdraví dospělí by neměli konzumovat více než 400 mg kofeinu denně. To je ekvivalent asi čtyř šálků silného espresa nebo 10 plechovek coly.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak tělo dává vědět, že máte kofeinu přespříliš?

Jako první vás nejspíše zaskočí problémy se spánkem. Zejména se vám ztíží usínání, ale také může mít negativní dopad na délku hlubokého spánku. Účinky lze pociťovat i při vypití posledního šálku kávy odpoledne nebo večer.

Doporučený článek:  Domácí vs. kupované listové těsto: Porovnání kvality, chuti a praktičnosti

Dalším problémem mohou být narůstající úzkosti. Kofein zvyšuje bdělost blokováním adenosinových receptorů a zároveň spouští uvolňování adrenalinu, o kterém je známo, že usnadňuje soustředění a zvyšuje efektivitu práce.

Pokud je dávka kofeinu příliš vysoká, mohou se jeho účinky zvýraznit – může se objevit úzkost, impulzivita, nervozita, hyperaktivita. To poznáte také na rychlejším srdečním tepu – jak upozorňují odborníci, u zdravých lidí, kteří pravidelně pijí kávu, by kofein neměl způsobovat bušení srdce. Pokud tedy zaregistrujete, že srdce bije příliš silně nebo příliš rychle, snižte dávku kofeinu, který konzumujete. Vaše tělo si zaslouží péči.

Zdroj: https://u.osu.edu/buckmdblog/2014/08/26/how-much-caffeine-is-too-much/
.

Doporučené články