Tymiánový olej propůjčí pokrmům neodolatelnou vůni. Je zároveň cenným lékem na mnoho neduhů

Tymián je jedna ze základních bylinek, které máme doma všichni. Dobrou zprávou je, že si ho můžete velmi jednoduše vypěstovat také na zahradě, balkoně nebo parapetu. Můžete mít díky tomu vlastní bylinky vždy, když je budete potřebovat. Navíc ho nemusíte používat jen na vaření. Stejně dobrý bude také na kašel a mnoho dalších neduhů. Jak ho použít a na co?

Vlastnosti tymiánu, které musíte znát

Léčivé vlastnosti tymiánu jsou známé již po staletí. Rostlina se vždy používala na problémy s močovým měchýřem, na zdravotní koupele nebo na balzamování mrtvol (ve starém Egyptě). My ho nyní používáme hlavně proto, že jde o vitamínovou bombu. Obsahuje vitamín A, B, C a kyselinu listovou, hořčík, vápník, draslík, železo, fosfor a zinek.

Doporučený článek:  Indické zavařené okurky dodají klasické zelenině nový rozměr

Jak používat tymián pro zdraví?

Většina lidí používá tymián jen na vaření a vůbec netuší, jak léčivou bylinu mají doma. Tymián má ovšem žlučopudné, protizánětlivé, antibakteriální a diuretické vlastnosti. Tymián můžete používat na kašel, bolesti krku, zánět žaludku, střevní potíže, problémy s játry, průjem i zvracení. Skvěle funguje také na otravu jídlem, bolesti břicha, záněty kůže a pochvy, vysoký krevní tlak a další.

Zdroj obrázku: Freepik

Recept na tymiánový olej

Na domácí tymiánový olej budete potřebovat hrst listů tymiánu, které důkladně rozdrtíte v hmoždíři. Díky tomu získáte jedinečné aroma. Potom nalijte vybraný olej na bylinku. Použít můžete slunečnicový nebo lněný, protože mají neutrální chuť. Olej uložte na tmavé místo a nechte stát po 30 dní. Potom olej přefiltrujte, nalijte znovu do vhodné nádoby a uložte na chladné a tmavé místo. Takto je připravený k používání.

Doporučený článek:  Obírání rybízu usnadní vidlička. Recept na rybízový džem je pak jednoduchý

Tymián můžete do svého života začlenit jako bylinu při vaření, ale také používat tymiánový olej, výplach, tinkturu nebo nálev. Olej můžete používat při vaření, ale také zevně na pokožku v případě potřeby. Stejně tak si můžete doma ale vyrobit také další varianty pro použití, včetně tinktury.

Zdroj: https://www.leaf.tv/articles/how-to-make-thyme-oil/
.

Doporučené články