Chutné pečivo je základem našeho stravování. Dáváme si ho ke snídani i na večeři. Mezi tradiční patří chléb. I když doma nemáte domácí pekárnu, tak si svůj vlastní chléb můžete upéct. Není na tom ve skutečnosti nic složitého. Poradíme vám, jak na to. Podle našeho postupu to zvládne i začátečník.
Základem je vhodná mouka
Abyste mohli upéct dobrý chléb, potřebujete mít k dispozici chlebovou mouku – pšeničnou, případně i žitnou. Nestačí tedy použít bílou moukou pšeničnou. Chlebové mouky se již běžně prodávají v supermarketech. Pokud budete míchat pšeničnou mouku se žitnou, tak obvykle vezmete 300 g pšeničné a 100 g žitné mouky.
Co dalšího budete potřebovat
I bez kvásku lze upéct dobrý chléb. Můžete použít sušené i čerstvé kvasnice, které si necháte předem vzejít tak, že je doplníte lžičkou mouky, lžičkou cukru a zalijete vlažnou vodou. Další ingrediencí bude sůl, chlebové koření – drcený kmín, koriandr, anýz, fenykl. Některé je možné vynechat, nemáte-li ho doma. Klidně postačí i kmín. A nezapomeňte na sůl, ocet a rostlinný olej.
Příprava těsta
Do zadělávací mísy dáte odváženou mouku, připravený kvásek z droždí, chlebové koření, asi 2 lžičky octa a lžíci oleje a lžičku soli. Vše doplníte vodou tak, aby vám vzniklo hutné těsto. Pak ho budete vařečkou zpracovat tak dlouho, až se nebude na ni lepit a těsto bude vláčné a hladké. Přikryjete ho potravinovou fólií a dáte do tepla kynout.
Dohotovení chleba
Jakmile je těsto nakynuté, předěláte ho do pečicí formy a ještě ho v ní necháte asi 15 minut kynout. Troubu si rozehřejte na teplotu asi 190 °C. Před vložením těsta do ní povrch těsta potřete studenou vodou. Chléb se peče asi 1 hodinu. Po vytažení povrch chleba opět potřete studenou vodou. Vyklopíte z formy a necháte na roštu vychladnout. K pečení lze využít také remosku. I v ní se vám chléb podaří dobře upéct.
Zdroj: https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/nutrition/cooking-skills/dough/12-tips-for-perfect-bread