Tipy, jak naplnit mrazák a snížit tak jeho spotřebu elektřiny

Šok z vysokých cen elektřiny donutil spotřebitele šetřit, přesto jsou v domácnosti spotřebiče, které odebírají více než jiné, přitom zcela zbytečně. Typickým příkladem je mrazák, který slouží pro skladování potravin a zamezení plýtvání. Na jednu stranu pomáhá šetřit, ve stejné chvíli ale spotřebovává elektřinu, za kterou je třeba zaplatit horentní částky. To je důvod, proč se na internetu šíří vychytávka na používání mrazáku, která ušetří stovky korun měsíčně. Je to vůbec možné? Odborníci potvrzují, že tento způsob šetření opravdu funguje.

Vysoké ceny, inflace a úspory

V posledních několika měsících lidé neslyší o ničem jiném než o cenách elektřiny nebo o vysoké inflaci. K těmto tématům pak různí experti přidávají rady, jak ušetřit na tom či onom. Zapomíná se ale na spotřebiče, které mají všichni doma a používají je špatným způsobem. Namísto toho spotřebitelé snižují teplotu na termostatech nebo vypínají televizi z režimu stand-by. Neúsporně používaný mrazák stojí o stovky korun ročně více, přitom stačí opravdu málo – jen vzít do ruky staré noviny a pustit se do muchlání.

Doporučený článek:  Nakládané okurky můžeme pasterizovat dvěma snadnými metodami
Zdroj obrázku: Freepik

Ze tří čtvrtin plný

Spotřebuje méně energie prázdný mrazák, nebo z valné části plný? Většina zákazníků odpoví, že prázdný. Jedná se ale o chybu. Mrazák, a stejně tak chladnička, spotřebovávají podstatně méně energie, když jsou ze tří čtvrtin zaplněné. Co dělat? Rychle dokoupit maso, nanuky, zásoby zeleniny a mraženého ovoce? Může být, ale mnohem snazší je zmuchlat novinový papír do menších koulí a vyplnit jimi prázdné prostory v šuplících a přihrádkách. Tímto způsobem se ušetří za chod mrazáku.

Doporučený článek:  Žížaly urychlí rozklad organického odpadu a tvorbu kompostu

Výroba ledu do zásoby

Právě jste odnesli novinový papír do sběru nebo do tříděného odpadu? Nezoufejte, existují ještě další možnosti, jak zefektivnit chod mrazáku. Do prázdných šuplíků se mohou umístit polystyrenové kostky, které posloužily jako výplň v krabici u dříve dodaného spotřebiče. Neméně oblíbenou radou je výroba ledu do zásoby. Tlustostěnné igelitové pytle se mohou naplnit vodou a nechat zmrazit, samozřejmě se mohou použít tvořítka na led nebo menší plastové krabičky, které poslouží v létě pro zchlazení nápojů nebo jako první pomoc při zranění nebo otocích, protože po zabalení do utěrky fungují skvěle namísto drahých chladivých polštářků z lékárny.

Zdroj: https://home.howstuffworks.com/freezer-efficiency-tips.htm
.

Doporučené články