Jedlá soda zbaví rostliny mšic. Aplikovat lze na tři způsoby

S jarem přichází zahrádkářská sezóna, na kterou se každý, kdo má zahradu, už po dlouhé zimě hodně těší. Je jedno, jestli pěstujete okrasné, či užitkové rostliny. Všem je třeba věnovat dostatek péče, aby byla odolná vůči nejrůznějším škůdcům. Pokud se už na zahradě vyskytnou, musí zahrádkář proti nim účinně zakročit, aby své rostliny ochránil. Jak postupovat proti mšicím?

Jedlá soda na zahradě

Při pečení třených moučníků se pro zlepšení těsta využívá jedlá soda. Jedná se o hydrogenuhličitan sodný, který má ale daleko větší pole působnosti než jen v kuchyni. Jedlá soda se totiž využívá také pro čištění různých nečistot v domácnosti. Dokonce je možné ji použít na zahradě, a to ve formě postřiku, který dokáže zatočit s otravnými škůdci, kteří ničí rostliny a společně s nimi i případnou úrodu. Výhodou jedlé sody je, že je ekologická a nezatěžuje přírodní prostředí, jako tomu je u chemických postřiků.

Doporučený článek:  Makový závin je nejlepší tečkou za nedělním obědem. S jednoduchými triky už nikdy nepopraská
Zdroj obrázku: Freepik

Boj proti mšicím

Mšice velmi často napadají okrasné i užitkové rostliny. Vyskytují se na nich ve velkém množství a jejich likvidace bývá spojena nejčastěji právě s postřikem. Zde je možné využít už zmíněnou jedlou sodu, a to hned trojím způsobem:

  • 1/4 lžičky jedlé sody a 1/3 lžičky rostlinného oleje smícháte s 1 litrem teplé vody.
  • 1/4 lžičku jedlé sody a trochu mycího prostředku na nádobí smícháte s 1 litrem teplé vody.
  • 1/2 lžičky jedlé sody a 2 ml šedého mýdla smícháte s 1 litrem teplé vody.
Doporučený článek:  Čerstvost jahod prodlouží octový roztok a správné skladování

Jak postřik aplikovat

Uvedené ingredience je třeba v nádobě velmi dobře promíchat a hlavně počkat, než se jedlá soda rozpustí. Pak roztok nalijete do láhve s rozprašovačem. Takto lze postřik na mšice použít pro jejich likvidaci. Aplikuje se přímo na zasažené rostliny a také na rostliny, které jsou v jejich blízkém okolí. Obvykle postačí postřik jednou za tři až čtyři dny. Je-li mšic na rostlině opravdu hodně, je lépe stříkat denně.

Zdroj: https://www.pestsbanned.com/aphids/how-to-get-rid-of-aphids-naturally/
.

Doporučené články