Nadýchaná rýže, která nelepí: během vaření stojí za to dodržet základní pravidla

Rýže je základní potravinou v mnoha kulturách a konzumuje se různými způsoby, od obyčejné dušené rýže až po propracovaná rýžová jídla. Správná příprava rýže však může být pro mnoho lidí výzvou. V tomto článku probereme, jak správně rýži připravit, a některé tipy a triky pro její vaření.

Jak na přípravu rýže

Před přípravou rýže je důležité rýži důkladně propláchnout, abyste odstranili přebytečný škrob nebo nečistoty. To pomůže zabránit tomu, aby se rýže slepovala, a zajistit, aby se vařila rovnoměrně. Chcete-li rýži propláchnout, jednoduše ji vložte do jemného sítka a nechte ji prolévat studenou vodou, dokud nepoteče čirá voda.

Doporučený článek:  Másláky pozdvihnou každé menu. Díky několika krokům budou skutečnou lahůdkou

Jakmile je rýže propláchnutá, je čas ji uvařit. Poměr vody a rýže bude záviset na typu rýže, kterou používáte. U bílé rýže je poměr obvykle 2 šálky vody na 1 šálek rýže. U hnědé rýže je poměr 2,5 šálku vody na 1 šálek rýže. Vždy je však nejlepší postupovat podle návodu na obalu rýže, kterou používáte.

Chcete-li uvařit rýži, jednoduše přiveďte vodu v hrnci k varu, přidejte rýži a promíchejte. Snižte teplotu na minimum, hrnec přikryjte pokličkou a nechte rýži dusit, dokud se všechna voda nevstřebá, což obvykle trvá asi 18–20 minut u bílé rýže a 40–50 minut u hnědé rýže. Jakmile je rýže uvařená, stáhněte ji z ohně a nechte ještě asi 5–10 minut odležet, aby se pára rovnoměrně rozprostřela.

Doporučený článek:  Většina lidí je rovnou vyhazuje do koše. Čajové sáčky přitom nabízí skvělé možnosti využití
Zdroj obrázku: Freepik

Tipy a triky, jak posunout obyčejnou rýži na vyšší úroveň

  • Chcete-li přidat rýži na chuti, zkuste do vody před vařením přidat trochu vývaru, bylinek nebo koření.
  • Pokud chcete mít rýži nadýchanější, přidejte do vody před vařením trochu oleje nebo másla.
  • Pokud je rýže příliš lepivá, zkuste příště přidat trochu více vody.
  • Chcete-li ohřát zbytky rýže, přidejte k ní trochu vody nebo vývaru, přikryjte ji vlhkou papírovou utěrkou a dejte ji do mikrovlnné trouby na 1–2 minuty.
  • Pokud vám zbyde rýže, zkuste z ní udělat smaženou rýži nebo rýžový nákyp.
  • Pro oříškovou chuť opékejte rýži několik minut na suché pánvi, než ji přidáte do vroucí vody.
  • K vaření rýže použijte hrnec s těžkým dnem a těsně přiléhající poklicí. To pomůže rovnoměrně rozložit teplo a zabrání tomu, aby se rýže přilepila ke dnu hrnce.
  • Zbytky rýže lze skladovat v lednici až pět dní. Aby nevyschla, zakryjte ji vlhkou papírovou utěrkou nebo igelitem.
Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/videos/techniques/how-cook-rice-video
.

Doporučené články